четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Медведев: Руску економију угрожавају високе цене струје
Хроника

Дмитриј Медведев: Руску економију угрожавају високе цене струје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 12. март 2011.

Цена електричне енергије у Русији расте претећим темпом, што би могло да има негативан утицај на економски раст земље, упозорио је данас руски председник Дмитриј Медведев на седници президијума Државног савета

Медведев је указао да су цене струје од 2000. године више него утростручене, и мада су и даље ниже него у већиним земаља света, "у случају да се настави растућа тенденција, цена струје ће до 2014. бити већа него у САД, Финској и многим другим земљама".
"Већ сада за неке потрошаче, првенствено за мали и средњи бизнис, цена струје прелази све разумне границе", рекао је руски председник и као пример навео Курску област (запад Русије на граници са Украјином), где су предузећа у јануару плаћала око 15 евроценти за киловатчас.
Он је приметио да чак и у Италији, која међу земљама западне Европе има највеће проблеме по питању електричне енергије, цена износи 11-11,5 евроценти за коловатчас.
Руски председник је претпоставио да је можда најспорнија ефикасност регионалних компанија за пренос струје и упозорио да се не сме дозволити тако високи раст цена за потрошаче, додајући да такве мере, међутим, не би смеле да уплаше инвеститоре од улагања у електроенергетику.

Реформа руског електро-енергетског сектора која подразумева реструктурирање компаније "Јединствени енергетски системи Русије" (ЕЕС) и либерализацију цена, покренута је почетком 2000. године. Слободна трговина струјом почела је у Русији од јануара 2007, али се тада на слободном тржишту продавало тек пет одсто струје.
Од почетка ове године сви потрошачи у Русији, сем становништва, купују струју по слободним ценама. Становништво, које у укупној потрошњи учествује са око 20 одсто, струју ће почети да плаћа по новом систему тек од јануара 2014. Делимична либерализација и демонополизација тржишта, међутим, како наводи дневни лист "Ведомости", није резултирала обећаним нижим ценама струје. Од 2007. слободне цене на тржишту су у просеку порасле 2,5 пута, а тарифе 1,5 пута, углавном због виших цена енергетских сировина.

Скоро снижење цена на руском тржишту се не очекује, јер електроенергески сектор очекује грађевински бум, а инвеститори ће настојати да врате своја улагања.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер