четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дмитриј Рогозин: Рано за заједничке вежбе Русије и НАТО-а
Хроника

Дмитриј Рогозин: Рано за заједничке вежбе Русије и НАТО-а

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јул 2009.
РОГОЗИН: РАНО ЗА ЗАЈЕДНИЧКЕ ВЕЖБЕ СА НАТО

МОСКВА – За сада је преурањено говорити о заједничким војним вежбама Русије и Северноатлантског савеза, изјавио је стални представник Русије при НАТО-у Дмитриј Рогозин.

„За сада нисмо спремни, јер не сматрамо да је НАТО зрео за то”, рекао је Рогозин за радио Ехо Москве, пренела је агенција Итар-Тас.

„Уколико они реално, а не на речима, желе да прихвате Русију као партнера, ми можемо да напредујемо све до заједничких војних вежби”, рекао је руски дипломата.

Подсећајући на заједничко успешно одржавање компјутерских војних вежби у противракетној одбрани ради заштите мировних контингената од пре годину дана, Рогозин је рекао да „ако се НАТО-вци и даље буду приклањали америчком систему противракетне одбране и стајали под њихов кров, бићемо принуђени да заустављамо и ту сарадњу”, пренела је агенција РИА Новости.

Руски дипломата је рекао да руски бродови неће учествовати у борбама против гусара под командом Европске уније или у оквиру операције НАТО-а у Аденском заливу.

„Зашто би неко командовао нашим бродовима”, упитао је Рогозин, додајући да је „сасвим довољно” да руски борбени бродови координирају своје напоре „на радном нивоу” са капетанима бродова других земаља, у заштити цивилних пловила од напада гусара.

Односи Русије и НАТО-а захладнели су после напада грузијских снага на отцепљену аутономну област Јужну Осетију 8. августа, после чега је Русија покренула операцију принуде Грузије на мир и потиснула грузијске снаге из тог региона.

Земље Алијансе оптужиле су Москву за непропорционалну примену силе и саопштиле да се замрзавају одржавања седница Савета Русија-НАТО на свим нивоима, до 5. марта ове године, када је донета одлука да се обнови сарадња са Русијом, подсетила је РИА Новости.

Говорећи о изјави америчког потпредседника Џозефа Бајдена о могућности ступања Грузије у НАТО, Рогозин је данас рекао да она ‑не значи ништа.

„Бајден је просто констатовао чињеницу да Грузија може некада и приступити НАТО-у, уколико НАТО до тада још буде постојао”, рекао је стални представник Русије при Савезу.

Према Рогозиновим речима, уколико се говори о признању Грузије у ‑стаљиновским границама - њих више нема.

На тај начин, НАТО „треба да призна Грузију у другом саставу и другим границама, а за то је потребно те границе признати, то јест, поступити исто као што је урадила Руска Федерација”, рекао је он и додао да је „прва варијанта немогућа, друга такође.

Према његовим речима, амерички политичари „одлично знају да постоји нова реалност и ту реалност не може изменити ни тако популаран председник као што је Барак Обама”, па је стога потребно престати са таквим изјавама.

Бајден је, током посете Грузији претходна два дана, рекао да ће САД и даље подржавати тежњу Грузије да постане члан НАТО-а, подсетила је агенција Итар-Тас.

Коментаришући изјаву Бајдена да САД намеравају да помогну модернизацију оружаних снага Грузије, Рогозин је рекао да Русија покушава да реши проблем милитаризације Грузије дипломатским путем.

„Драго ми је да је после посете Обаме Москви обновљена војна сарадња Русије и САД, јер мислим да ће наши војници можда брже успети да се договоре, како се не би наудило интересима Русије и интересима народа који живе на Јужном Кавказу политиком инерције, какву је својевремено спроводио Џорџ Буш, рекао је руски дипломата.

Рогозин је изразио сумњу у победу НАТО-а у Авганистану, истичући да је потребно директно радити са руководством те земље и додајући да треба помагати Авганистанцима како би сами одговарали за судбину своје државе.

Рогозин је, према РИА Новости, рекао да Алијанса намерава да укључи бившег америчког државног секретара Мадлен Олбрајт у разраду нове стратешке концепције за развој Савеза.

Према његовим речима, новоименовани генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен намерава да у тај посао укључи „12 апостола” светске дипломатије, а један од њих би - према сазнањима Рогозина, требало да буде Олбрајтова, за коју руска агенција наводи да је „ветеранка америчке политике широко позната по својим антируским изјавама и чврстој позицији у односу на спољну политику Москве.

Руски дипломата је најавио да би Расмусен могао до краја ове године да посети Русију.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер