петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Да ли Европа слепо прати захтеве САД?
Хроника

Дојче веле: Да ли Европа слепо прати захтеве САД?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2009.

На изненађење многих, а понајвише немачких политичара, Европска комисија је саопштила да разматра захтев америчких власти да им убудуће буде омогућен увид у банковне трансакције са простора ЕУ.

Изговор је као и увек - свеобухватнија борба против тероризма. Немачки политичари, али и сама влада одреаговали су крајње љутито, на вест из Брисела, да би ЕУ могла дати "зелено светло" контроли новчаних трансакција које би САД наводно помогле у спровођењу антитерористичких мера.

Чињеница да је Америка још од чувеног 11. септембра озбиљно почела да прати кретања великих сума новца, није никаква новост. Захваљујући Друштву за финансијске трансакције у свету (SWIFT) САД то заправо већ одавно чине. У међувремену је искрсао један проблем. Сервери SWIFT-а се у октобру из Америке селе у Холандију. А када се то и догоди, америчке службе више неће имати увид у трансакције које се одвијају на просторима старог континента.

Разлози су наравно правне природе. Зато су се САД сада обратиле Европској комисији која би теоретски могла да изађе у сусрет таквом захтеву. Прописи ЕУ ипак не дозвољавају увид, па ни претрагу банковних трансакција, те се поставља питање како су та правила САД до сада успевале да заобиђу?

SWIFT који је надлежан за највеће трансакције у свету, које на дневном нивоу достижу и цифре од 1.000 милијарди долара (8.000 финансијских институција из 200 земаља света), потврдио је да је од терористичких напада у САД, уступао одређене податке америчким истражним органима, али и да је чинио све како приватност европских грађана не би била нарушена.

Александар Дикс, немачки комесар за заштиту личних података је намеру ЕК, као и образложење САД, назвао "неприхватљивим" и од немачке владе затражио да се томе супротставе. "Нема разлога да таква одлука буде спроведена у дело", рекао је немачки посланик у Европском парламенту Волфганг Крајсл-Дерфлер, социјалдемократа.

Либерал Макс Штадлер је такође оценио да би се тиме угрозила приватност европских грађана, а потпредседник Левице Халина Вавцинијак, оптужила је САД да својим антитерористичким мерама шире "параноју". "Постоји опасност да би се готово свака особа због и најмање новчане трансакције могла наћи под истрагом", тврди Вавцинијак.

"Изненађујуће је да је Европска комисија спремна да доведе у питање заштиту података и да слепо прати захтеве САД", поручила је Марит Хансен, заменица директора независног Центра за заштиту података у покрајини Шлезвиг-Холштајн.

О захтеву САД разговараће се у Бриселу, колико већ сутра, 27.07. Шефови дипломатија земаља чланица ЕУ би, ако је судити према најавама Европске комисије, могли дати "зелено светло" захтеву САД.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер