петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Да ли Немачкој прети најстрожи карантин од почетка пандемије
Хроника

Дојче веле: Да ли Немачкој прети најстрожи карантин од почетка пандемије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. април 2021.

 Канцеларка Ангела Меркел хоће да развласти немачке покрајине у области борбе против пандемије уз посезање за “кочницом у случају опасности”. То је бесмислено и панично, сматра Марсел Фирстенау.

Број нових инфекција у Немачкој расте исто као и број попуњених кревета на интензивној нези. Зато је на први поглед логично и консеквентно да се пооштре антипандемијске мере ограничавања слободе кретања које су на снази од новембра 2020., преноси Дојче веле.

До сада су немачке покрајине у договору са немачком канцеларком уводиле оне мере које су сматрале неопходним. Да је било по канцеларки онда би у целој Немачкој увек важиле исте мере.

Али томе се супротстављају шефови покрајинских влада и за то имају добар разлог. Наиме, вирус се регионално шири на врло различите начине. То се мења изузетно брзо. Крајеви који су донедавно били жаришта сада имају најмање бројке у целој земљи.

На примеру Флензбурга

Пример за то је Флензбург, град на немачко-данској граници у покрајини Шлезвиг-Холштајн. Учесталост болести је у фебруару била 185, а сада (13. април) према подацима Интитута Роберт Кох пала је на 54. Од укупно 300 округа у Немачкој само десет тренутно имају боље вредности.

Дакле, много тога иде у прилог тези да мере уведене пре два месеца показују дејство. Флензбург их је самостално донео и очито су ти потези крунисани успехом. Ако се бројке покрену у другом смеру и учесталост се попне на преко 100, ускоро град не би могао самостално да делује.

Тако би било по новом закону о заштити од инфекција који би на предлог канцеларке Меркел Бундестаг требало хитно да усвоји. Наиме, у случају Флензбурга би аутоматски дошло до потпуног обустављања свега.

Толико далеко не би смели да иду ни канцеларка ни партије које је подржавају, укључујући опозиционе Зелене. Директивом из Берлина би се ускоро могло затворити све осим продавница прехрамбене робе, апотека и бензинских пумпи. И то чак и у најзабаченијим селима у којима једва да живи сто људи.

Забрана кретања је израз немоћи

Чак и тамо где више има кокошака и крава од људи нико не би смео да изађе из куће. Наиме, планирана је забрана кретања од девет навече до пет ујутро. Научни резултати истраживања аеросола говоре о упитности такве мере. Вероватно Ангела Меркел и забринути људи око ње имају пред очима слике пијане омладине која прави журке по парковима и трговима.

Да, постоји и кршење мера. Али како би било да се има мало више поверења у одговорност људи, без обзира на њихову старосну доб? А са апсурдним мерама које су далеко од реалности може се у најгорем случају произвести супротан ефекат. Тајне журке у становима и подрумима. Да се подсетимо – заразност коронавируса је највећа у затвореном простору.

Нико нема чаробни штапић

Зашто Ангела Меркел самтра да би према немачким покрајинама морала да покаже толико до сада нечувеног неповерења? Можда само жели да скрене пажњу са грешака које су починиле и она и њена влада?

Колико год била оправдана критика којој су изложени покрајински премијери, јер нису увек сложни у антипандемијској политици, нико до сада није необориво доказао да има општеважећи рецепт за сузбијање заразе. Зато би заиста било погрешно да се покрајинама и општинама одузме њихова одговорност.

Можда се канцеларка са нелагодом сећа хаоса који је изазвала својим „ускршњим миром” у марту. Тада је морала да увиди да је својим ригидним и недомишљеним ставовима промашила циљ. Извинила се дан после тога. После таквог искуства сада покушати да развласти немачке покрајине – то је чисто авантуристички поступак. Надам се да ће јој се већина у Бундестагу супротставити и тако спречити доношење оштријег закона о борби против заразних болести!

Немачка у предворју полицијског часа

Уколико прође наум Савезне владе, ускоро ће окрузи и градови бити обавезни да уведу строги локдаун са ноћном забраном кретања. На тај предлог пљуште критике, али има и оних који мисле да не може друкчије.

Немачка Влада донела је предлог о такозваној „ручној кочници“ током пандемије. Ако тај додатни параграф Закона о заштити од заразних болести буде усвојен, сваки округ и град у Немачкој биће обавезни да уведу истоветне мере у случају да на њиховој територији има више од сто нових случајева короне на 100.000 становника у последњих седам дана, преноси Дојче веле.

Та такозвана инциденција је у току трећег таласа пандемије премашила сто у просеку целе Немачке. Тренутно је тек четвртина округа или градова испод те бројке коју власти проглашавају критичном.

„Стање је озбиљно“, рекла је Ангела Меркел пред новинарима после седнице Владе. Било је, како је рекла, крајње време да се крене у промене Закона.

Најстрожи локдаун од почетка пандемије?

Ако параграф 28б буде усвојен, окрузи са вишом инциденцијом мораће да затворе практично све осим супермаркета, дрогерија, апотека и бензинских пумпи, док би ресторани само могли да издају храну. Такође, била би уведена забрана кретања између 21 час и 5 часова ујутру – осим одласка на посао или лекару и извођења пса, тада не би било могуће кретање напољу, чак ни шетња.

Ограничила би се строже и окупљања у приватном простору тако да би чланови домаћинства могли да се виде са највише једном одраслом особом која не живи са њима, не рачунајући децу до 14 година.

Према нацрту закона, уколико инциденција пређе 200 – што је тренутно случај у 73 од око четири стотине округа – морале би да се затворе и школе и вртићи. Остала би могућност да се направи изузетак за ученике завршних разреда.

Тиме влада Ангеле Меркел покушава да преузме дизгине у борби против пандемије где заправо свака од 16 покрајина има више надлежности од савезне државе. Меркел је много пута критиковала попуштање мера у појединим покрајинама.

Али сада је њен кабинета на мети оштрих критика. Поготово полицијски час и забрана кретања на отвореном наилазе на подозрење стручњака. Највећи немачки експерти за аеросоле упозорили су у отвореном писму да се вирус практично не преноси напољу и да је боље да се људи окупљају на отвореном него да уточиште траже у затвореном.

Да ли закон има већину?

Владајућа коалиција Демохришћана и Социјалдемократа имаће мука да убеди и своје људе на челу покрајина да се сложе са променом закона. Јер, осим савезног парламента Бундестага пристанак мора да да и Бундесрат, веће немачких покрајина.

Тако је градоначелник града-покрајине Берлина Михаел Милер из редова социјалдемократа већ рекао: „Није велика опасност да се увече прошета удвоје“, мислећи на планирани полицијски час.

Уколико Меркел мисли да се закон изгласа по убрзаном поступку, онда ће бити још теже јер је потребна двотрећинска већина у оба дома. Опозиција није одушевљена предлогом. Подршка би могла да дође једино од Зелених који су пак сигнализирали да оштрија правила треба да важе и за привреду.

Шеф посланичког клуба Левице Дитмар Барч рекао је да његови партијски другови неће гласати за измене закона. Слично су се изјаснили и Либерали, који критикују што се власт искључиво фокусира на инциденцију. Из Алтернативе за Немачку, која начелно критикује сва ограничења и тражи да се одговорност препусти грађанима, кажу да је предлог закона „удар на федерални поредак и демократске принципе републике“.

Није искључено да ће своје морати да кажу и судови. Рецимо, Герд Ландсберг, шеф Удружења градова и општина, мисли да би такво захватање у права грађана могло бити противно Уставу. Ако се и донесе, каже Ландсберг, нови закон би морао бити временски орочен.

Лекари подељени

Из Струковног удружења педијатара оштро критикују план да се затворе школе. „По дечију добробит било би фатално да се све школе паушално затворе ако инциденција пређе 200“, рекао је председник удружења Томас Фишбах. Додао је да је много важније да наставно особље буде што пре вакцинисано, а да за децу у школама буде довољно брзих тестова.

Са друге стране, Удружење интензивне неге апеловало је на политичаре да још ове седмице усвоје оштрији закон. Гернот Маркс, шеф тог удружења, каже да је овај талас короне изазвао веће недаће него што се мислило те да би број пацијената на интензивној нези могао да достигне рекорд. „Реч је о веома много тешко болесни, о много људи који неће преживети.“

Промене је подржао и Данијел Гинтер, демохришћански премијер покрајине Шлезвиг-Холштајн. „Ако неће свуда да уведу оштре мере, онда могу да разумем што савезна држава сматра да нам треба овакав закон.“

Савезна влада је такође прилагодила прописе о заштити на радном месту тако да су сада послодавци обавезни да једном седмично тестирају запослене или им барем ставе на располагање кућни тест за корону. Тамо где се живи у колективним смештајима или где се ради у контакту са муштеријама, прописана су два теста седмично. Послодавци то морају да плате из сопственог буџета.

У Немачкој је до сада регистровано преко три милиона случајева короне, као и 78.796 смртних исхода који се доводе у везу са вирусом. Око 16 одсто људи примило је барем једну дозу вакцине.

(нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер