петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Ембарго на сиријску нафту од новембра
Хроника

Дојче веле: Ембарго на сиријску нафту од новембра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. септембар 2011.

Шефови дипломатија земаља Европске уније договорили су проширење санкција против Сирије тако што је забрањен увоз нафте из те земље. Постојећи уговори ће се поштовати до 15. новембра. Русија осуђује санкције.

Већ од данас је забрањено склапати нове уговоре о увозу сиријске нафте, а постојећи уговори ће се поштовати до 15. новембра. Већина чланица ЕУ је тражила да се сваки увоз обустави већ 15. октобра, али се томе успротивила Италија. „То је технички захтев“, рекао је италијански министар Франко Фратини, додавши да његовој земљи треба времена како би спровела забрану.

Ембарго на нафту је најновија мера којом Европска унија жели да стави режим Башара ал Асада под притисак како би престали прогони и репресија против опозиције и демонстраната. Такође, министри су у пољском одмаралишту Зопоту договорили да за још четири особе из Асадовог блиског окружења буду забрањена путовања у ЕУ. Тиме је листа нарасла на 54 имена.

Међутим, италијански захтев да ембарго касније ступи на нагу није одушевио све министре. „Прекасно је да санкције наступе тек у новембру“, рекао је фински шеф дипломатије Ерки Туомиоја. „Морали бисмо да деламо без одлагања, ако смо озбиљни.“

Немачки министар Гидо Вестервеле објаснио је поенту ембарга: „Хоћемо да економским санкцијама, укључујући и овај ембарго, међународно изолујемо Асадов режим и приморамо га да коначно отпочне дијалог са демонстрантима у сопственој земљи.“

Европска унија је прошле године увезла робе из Сирије за 3,6 милијарди евра – од тога чак 3,3 милијарде отпада на нафту. Сиријска нафта чини 0,8 одсто потрошње у ЕУ, што не ставља ту земљу у сам врх извозника. Међутим, Сирија готово сву своју нафту продаје управо Европи, највише Немачкој и Италији, и тако пуни четвртину државног буџета.

Ембарго наводно не погађа сиријски режим. Шеф централне банке те земље Адиб Мајалех рекао је у интервјуу агенцији Франс прес да ће Кинези заузети место Европљана. „Када се Европљани повуку, Кинези ће лако заузети њихово место и попунити вакуум. И Русија нам може помоћи“, рекао је Мајалех.

Москва је осудила нове санкције. „Једностране санкције не воде ничему добром. Ово подрива партнерски приступ у решавању кризе“, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров. Русија важи за традиционалног сиријског партнера и једног од главних извозника оружја у ту земљу.

Нове мере су део растућег притиска на режим Башара ал Асада. Ипак, арапске нације до сада се нису солидарисале, упозорио је британски премијер Дејвид Камерон. Он је нагласио да арапске нације званично не подржавају смену режима, као у Либији, али да је приметан помак у њиховим ставовима: „Схватају да је Асад имао прилике да покаже вољу за реформама, али да је сасвим омануо“, рекао је Камерон.

Сиријски активисти за људска права кажу да су снаге режима у петак убиле 17 људи који су тражили одлазак Асада са власти. Нови талас демонстрација широм земље дошао је на позив који је једна група упутила преко инернета. Мото тог позива је: „Боље смрт него понижење“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер