петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Италијанима електропривреда, Милу слобода
Хроника

Дојче веле: Италијанима електропривреда, Милу слобода

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. август 2009.

Италијанска компанија А2А прворангирана је на тендеру за делимичну приватизацију и докапитализацију 18,3 % акција Електропривреде Црне Горе (ЕПЦГ) саопштено је у петак (31.07.) из тендерске комисије. Она је одбацила понуду грчког конзорцијума Голден енерџи и Паблик пауер корпорејшн (Голден Енергy Оне Холдингс&Публиц Поwер Цорпоратион), која је понудила 11,1 евра за акцију, 2,7 евра више од италијанске А2А. Номинална вредност акције ЕПЦГ је 8,7 евра. На продају је дато 23,5 милиона државних акција.

Понуда грчког конзорцијума "није у складу са препорукама и захтевима" тендера наводи се у образложењу тендерске комисије. Грци су, међутим, у писму које је достављено комисији навели да безусловно прихватају све услове.

Италијанску компанију А2А, претходно је три месеца на берзи куповала акције које су у ЕПЦГ имали фондови. На тај начин, продајом око 18 одсто акција је у финансијски систем ушло око 130 милиона евра.
Добро упућени су од почетка указивали да се продаја ЕПЦГ намешта Италијанима, након посете италијанског премијера Силвија Берлусконија Црној Гори. Тим пре што тендерска комисија није реаговала када су Италијани у сред тендера куповали акције мањинских акционара на берзи, што је, по оцени стручњака, конфликт интереса.

Економски коментатор недељника Монитор Зоран Радуловић каже да је олако одбацивање Грка крајње сумњиво и да је од почетка јасно да је италијанска фирма фаворизована. "Да је унапред договорене понуда, указује и то што на тендеру није било норвешке и српске Електропривреде, што није било компаније ЕФТ, иако је њен председник Вук Хамовић у неколико наврата јавно саопштио да спреман чека приватизацију".

Део опозиције је изразио сумњу да је тендерска комисија за прворангираног понуђача изабрала италијанску компанију А2А из политичких разлога. Опозиција је одлуку тендерске комисије довела у везу са дугогодишњим процесом за шверц цигарета који се против премијера Мила Ђукановића и његових сарадника водио или је у току пред судовима у Италији. "Постаје јасно да је ЕПЦГ и укупни електро-енергетски потенцијал компензација за прошлост и слободу Ђукановића и његових другова за учешће у шверцу цигарета", оцењује Покрет за промене.

Професор економије Миленко Поповић за Дојче веле каже да постоји сумња да се у овом случају ради о корупцији и то политичкој корупцији и да би тиме требало да се позабави тужилаштво.Удружењемањинских акционара ЕПЦГ најавило је да ће поднети тужбу за надокнаду штете од 40 милиона евра.

Иначе, иза грчког конзорцијума стоји грчка Електропривреда, у партнерству са компанијом милијардера Виктора Рестиса. Рестис група, је пре неколико дана преузела власништво у Аман ризорту (ресорт) и закуп Светог Стефана. У њиховом власништву су банка, Рудник мрког угља у Беранама и плац поред моста Миленијум у Подгорици. Рестис је један од пет највећих бродовласника у Грчкој.

(Дојче веле)

  

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер