Хроника

Дојче веле: Јерменија - Генерали против премијера

Штампа
субота, 27. фебруар 2021.

 Љуља се власт јерменског премијера Никола Пашињана. Водећи генерали траже његову оставку, он каже да је то покушај пуча. Ванредни избори су могући излаз из кризе настале после пораза у рату за Нагорно Карабах.

Јерменија се не смирује. Три месеца након фактичког пораза у рату са Азербејџаном за провинцију Нагорно Карабах, јерменски премијер Никол Пашињан поново је под велики притиском. Од четвртка и начелник генералштаба Оник Гаспарјан траже његову оставку.

Пашињан каже да је то покушај „војног пуча“. Он је стао на чело хиљада демонстраната у Јеревану, а Запад је позвао јерменску војску на уздржаност.

Свађа са војском

Нова рунда напетости у кавкаској републици почела је кад је Пашињан пре неколико дана у једном интервјуу тврдио да војска у сукобу са Азербејџаном није могла да користи руске ракете кратког домета Искандер јер ове наводно „не функционишу“.

Ту изјаву је демантовао заменик начелника генералштаба, који је исмевао Пашињана. И руско Министарство одбране је негирало Пашињанове изјаве. Из Москве је саопштено да Искандер уопште није био у плану у Јерменији.

Пашињан је наредио да се заменик шефа генералштаба отпусти, након чега је четрдесетак највиших официра потписало апел за смену премијера. У петак су и премијер и генерали разговарали са председником Арменом Саркасјаном који покушава да смири ситуацију.

„Део војног руководства се умешао у политику и тиме прекршио Устав“, тумачи за ДW јерменски политиколог Рубен Меграбјан који дели премијерове оцене да је у питању „покушај пуча“.

Опозициона посланица Ара Нрањан – чију је странку Пашињан 2018. почистио са власти мирном револуцијом – каже да ово није никакав пуч. „Објава генералштаба је само понављање чињенице да су 2018. на власт дошли људи без искуства који су одвели државу у катастрофу.“

Москва уздржана

Пашињан је на удару од новембра када су јерменске снаге морале да препусте Азербејџану контролу над већим делом Нагорно Карабаха, области која правно припада Азербејџану, али је насељавају скоро искључиво Јермени. У сукобу су погинуле хиљаде јерменских војника.

Још тада је опозиција тражила оставку. И ових дана су и њима наклоњени демонстранти на улицама, неки су у центру Јеревана поставили шаторе. Напетост се осећа на сваком кораку. „Морамо да будемо спремни да преузмемо власт брзом побуном“, рекао је опозиционар Вазген Манукјан који тражи да предводи прелазну владу до ванредних избора.

Сједињене Државе и ЕУ су позвале војску на уздржаност. Русија, која се сматра заштитницом Јерменије, за сада је тиха. Председник Владимир Путин телефонирао је са Пашињаном, али му није дао јавну подршку у овој ситуацији.

Ако стварно дође до нових избора, Пашињан би имао лоше карте. Према анкетама, његова популарност је опала на тридесетак одсто. Када је предводио марш за промену власти 2018, имао је подршку 80 одсто грађана.

(Дојче веле)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]