петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Како је немачко оружје доспело у Либију?
Хроника

Дојче веле: Како је немачко оружје доспело у Либију?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. септембар 2011.

Немачки војници нису учествовали у мисији у Либији, али немачко оружје јесте. Приликом упада у Гадафијеву резиденцију, либијски побуњеници су тамо нашли аутоматске пушке немачке фирме Хеклер и Кох.

Још 4. марта ове године Јирген Греслин, један од најпознатијих немачких противника наоружавања, у једној изјави за новине је указао на то да се у Либији користе аутоматске пушке немачке фирме Хеклер и Кох. Међутим, тада је мало ко обратио пажњу на Греслинове речи.

Сада се атмосфера променила. Не само да је Јирген Греслин добитник награде за мир града Ахена, и све више људи се пита како су либијски побуњеници могли да дођу до пушака типа Г36 које се производе у Оберндорфу у Баден Виртембергу. Након освајања Триполија, новинари су послали фотографије пљачкања Гадафијеве резиденције. На њима се види како побуњеници из ње износе нове аутоматске пушке Хеклера и Коха.

Бивши инспектор за оружје при Уједињеним нацијама и садашњи парламентарац, члан немачке Левице Јан ван Акен је у изјави за ТВ затражио парламентарну истрагу: "Постоје само три могућности: Хеклер и Кох су илегално испоручили оружје. Или су га испоручили неком трећем, који га донео у Либију. Или немачка влада лаже. Државно тужилаштво би сада требало да то рашчисти код Хеклера и Коха. И друго, од владе желим тачно да знам: шта је, када и ко одобрио."

Државно тужилаштво је већ укључено. И Хеклер и Кох је предао кривичну пријаву против непознатог лица. На својој интернет страници Хеклер и Кох саопштава да никада нису испоручили оружје у Либију. Дакле, испорука је ишла илегалним путевима.

Продаја оружја је у Немачкој строго регулисана Законом о контроли ратног оружја. Дозволу за извоз издаје Министарство за економију и технологију. Реч је очигледно о великом броју дозвола, јер, Немачка је, према подацима Института за истраживање мира, СИПРИ, трећи највећи извозник оружја у свету.

Пушке типа Г36 су нарочито омиљене, упућен је Греслин: „Г36 је лакша и прецизнија пушка од Г3. То значи, војници је обожавају. И деца војници ће убудуће да пуцају из ње.“

Оружје пронађено у Либији, потиче из 2003. године, додаје он. Испоручио их је Хеклер и Кох директно - или преко неког НАТО партнера. У књизи у којој се у тој фирми заводи сваки комад ратног оружја, морају се наћи подаци и о тим пушкама. Из тога би требало да се види које земље се налазе у поседу тог оружја.

Богати купци увек нађу пут да заобиђу ограничење извоза, на пример преко земаља трећег света, потврђује стручњак за наоружање Михаел Ашкенази: „Велики проблем је у следећем: Када испоручите оружје на нечију адресу и ако је систем у тој земљи корумпиран или ако дође до револуције као што је случај са Либијом, онда се може десити да једноставно нестане на хиљаде комада оружја."

Ашкенази је за Дојче веле међутим нагласио, да је он анализирајући фотографије из Либије, дошао да закључка да се тамо не налази велика количина оружја из Немачке.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер