петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Кандидати за ЕУ – од Исланда до Црне Горе
Хроника

Дојче веле: Кандидати за ЕУ – од Исланда до Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. март 2012.

Србија је стигла до статуса кандидата, а шта је са осталима? Хрватска ускоро постаје члан ЕУ, Македонија одавно чека почетак преговора, Црна Гора нешто краће. Турска преговара годинама, а БиХ још чека статус…

Србија је после напорних преговора и споразума са Косовом у последњем минуту постала кандидат за могући улазак у заједницу 27 држава ЕУ. Важан корак на дугом путу ка чланству. Србија је у децембру 2009. званично затражила чланство у ЕУ. Сада ће Европска комисија у Бриселу са новим кандидатом - Србијом, навести услове који морају бити испуњени за отпочињање званичних преговора о чланству.

На тај званични почетак преговора чека кандидат Македонија, и то још од 2005. Бивша југословенска република практично је испунила све услове за отпочињање преговора, али није окончан спор око имена државе са Грчком, чланицом ЕУ.

Други кандидат који још увек чека на отварање званичних преговора о уласку у ЕУ јесте Црна Гора. Држава која се 2006. одвојила од државне заједнице са Србијом, има статус кандидата од 2010.

Исланд близу, Турска ни близу

Друга група кандидата је отишла корак даље. Исланд и Турска преговарају о чланству са осталим чланицама Европске уније. Исланд, острвска држава у северном Атлантику, брзо напредује. Од њеног банкротства током финансијске кризе,земља је све ближа ЕУ. Од 2010. се воде конкретни преговори. Исланд је као чланица Европског удружења слободне трговине (ЕФТА) већ преузела многе законе ЕУ. Тренутно преговори запињу око забране китолова у ЕУ и отплате кредита Великој Британији. Ипак, Исланд би могао релативно брзо да оконча преговоре. Једино остаје нејасно да ли би на крају 300.000 Исланђана на референдуму гласало за улазак у ЕУ.

Турска има до сада најдужи пут ка чланству за собом. Још 1987. је предала захтев за чланство. Године 1999. добила је статус кандидата, а од 2005. се воде формални преговори о чланству. С обзиром на то да поједине владе у Европске уније, међу њима француска и немачка, веома сумњају у пријем Турске у ЕУ, преговори се одвијају са „отвореним резултатом“. Да ли ће Турска ући у ЕУ, највероватније ће бити одлучено крајем деценије. Од 2006. преговори и те како запињу јер Турска не признаје Кипар, чланицу ЕУ.

Хрватска успела

Хрватска ће постати чланица Европске уније 1. јула 2013. Шефови држава и влада ЕУ у децембру 2011. потписали су уговор о чланству, преостаје још његова ратификација у парламентима. Хрватска је још 2003. поднела захтев за пријем у ЕУ. Значи десет година је трајао процес за улазак у Унију.Словенија је као прва бивша југословенска република приступила Унији још 2004. ЕУ је свим земљама западног Балкана обећала да ће ући у европску заједницу чим буду били испуњени критеријуми за отпочињање процеса за улазак у Унију. Статус „потенцијалних“ кандидата за чланство тренутно имају Босна и Херцеговина, Косово и Албанија.

Европске перспективе

Босна и Херцеговина још није могла да поднесе захтев за чланство у ЕУ. Земља важи као сувише нестабилна за званичне преговоре о чланству. Године 2008. потписан је Споразум о стабилизацији и придруживању са ЕУ, са циљем да се БиХ приближи европским стандардима и у неко време постане спремна за чланство.

Косово нису признале све чланице ЕУ као самосталну државу. Зато за сада нису могући формални разговори о чланству. Али 2008. ЕУ је утврдила да и област Косово има „европску перспективу“, када буду били разјашњени питање статуса и однос са Србијом.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер