четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Немачка - оаза за прање новца?
Хроника

Дојче веле: Немачка - оаза за прање новца?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. фебруар 2011.

Сарадници Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) установили су да Немачка испуњава само 29 од укупно 49 међународних критеријума за борбу против илегалног прања новца и финансирања тероризма

Како је известила немачка медијска кућа Дојче веле, у извештају ОЕЦД наведено је да највећи проблем представљају „оазе” за прање новца, попут агенција за некретнине и осигурања, коцкарница, златара и јувелирница, у којима немачке службе спроводе недовољне контроле.

Страх од контрола у Немачкој не морају имати чак ни кредитне институције које се не придржавају постављених стандарда у случају прања новца, а томе у прилог говори податак да је до сада новчано кажњена само једна банка.

Појам „прања новца” потиче из времена америцког мафијаша Ал Капонеа, који је свој прљаво стечени новац кроз коцкарнице и проституцију улагао у салоне за прање веша, и на тај нацин га легализовао.

Према тренутно важећим прописима у Немачкој, банке су дужне да сумњиве случајеве пријаве полицији.

Међутим, немачка полиција потпуно је немоћна, јер у тој мрежи надгледања и праћења постоји превише законских рупа.

Тако су коцкарнице, послови са некретнинама и трговина челиком и металом далеко од државног надзора и контроле.

Једну рупу у немачком законодавству искористио је, примера ради, и бивши дипломата, амбасадор Казахстана у Аустрији Ракхат Алијев, навео је Дојче веле.

Алијевје оптужен да је за време свог дугогодишњег мандата као заменик министара иностраних послова у Казахстану, илегално стекао милионе долара које је касније прао по земљама западне Европе.

Централну улогу у томе имало је једно предузеће метала у немачкој покрајини Северна Рајна Вестфалија.

Аустријски адвокат Габриел Ленски објаснио је да је то била софистицирана и веома сложена серија правних одлука, које су довеле до прања најмање 113 милиона долара.

Немачка је, после последњег извештаја ОЕЦД само „за длаку” избегла да се не нађе на „црној листи” 28 земаља, навео је швајцарски ловац на пераче новца Даниел Телесклаф.

Поменуте земље недовољно или никако не сарадују када је у питању борба против прања новца, а на листи су уз Иран, Анголу, Северну Кореју, земље попут Грчке, Украјине и Турске.

Из немачког Министарства финансија поручили су да су озбиљно схватили критику и „да ће се околности брзо и јасно побољшати”, пренео је Дојче веле.

Немачка влада добила је рок до фебруара 2012. да исправи недостатке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер