уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Немачке фирме више нису у првој лиги, САД доминира међу 100 највреднијих компанија
Хроника

Дојче веле: Немачке фирме више нису у првој лиги, САД доминира међу 100 највреднијих компанија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2022.

Међу 100 највреднијих компанија на свету први пут нема ниједне немачке фирме. Прва на ранг-листи којом доминирају фирме из САД је нафтна компанија из Саудијске Арабије. Европа стоји лоше и лоше јој се пише.

Немачке фирме све више губе тежину на светским берзама. Док је на крају 2007. међу 100 највреднијих било седам немачких компанија, на крају 2021. само још две. У првој половини 2022. ниједна немачка компанија није заступљена на овој ранг-листи. То је резултат студије ревизорске и консултантске компаније ЕY.

Најбоље рангирана фрима са седиштем у Немачкој је САП који се бави софтвером САП са тржишном вредношћу од 106 милијарди долара, који је, међутим, тек на 113. месту. Немачки Телеком је на 120. месту са 98 милијарди долара, а на 74. месту је Линде (индустријски гас) која од спајања са Праxаиром има седиште у Ирској.

Нафтна компанија Saudi Aramco је са тржишном вредношћу од 2,3 билиона америчких долара најскупља компанија на свету – а следи амерички Apple. Све у свему, међутим, мало се променило у доминацији фирми са седиштем у САД на светским берзама: сада их је 60, а пре пре шест месеци их је било 61.

Међу првих 10 су Microsoft, Alphabet (матична компанија Гугла), Амазон, Тесла, инвестициона компанија Berkshire Hathaway, здравствено осигурање Unitedhealth, Johnson & Johnson и Фејсбук група Мета.

Највреднија европска компанија, је швајцарски Нестле – на 20. месту. Према ревизорима, крајем 2007. дакле пре финансијске кризе од 100 највреднијих компанија широм света 46 су биле из Европе. Сада их је остало само 16.

Повратак енергетског сектора

Пад цена на светским берзама – изазван руским ратом против Украјине, забринутошћу око рецесије и растућим каматним стопама – уништио је билионе вредности у првој половини 2022.

Само тржишна капитализација, односно вредност акција којима се тргује на берзи 100 најскупљих компанија, пала је током првих шест месеци ове године за 17 одсто или 6,1 билиона долара –  на око 29,8 билиона долара. Притом су технолошке фирме пале чак за 28 одсто.

Насупрот тренду, нафтне и гасне компаније међу првих 100 повећале су своју берзанску вредност за 19 одсто.

"У последње време инвеститори се више фокусирају на профитабилност него на раст", ​​објаснио је Хенрик Алерс, извршни директор ЕY Немачка. "Новац се више не даје тако лако, повећавају се захтеви према компанијама у које се улаже".

Суморни изгледи за Европу

Иако многе водеће фирме и даље бележе високе профите, тренутна ситуација је довела до дубоке неизвесности, каже Алерс. Он очекује веома тешку другу половину године:

"Лоше вести се гомилају, морају да се превазиђу многе кризе од којих неке подстичу једна другу. Опасност од глобалне рецесије је сада реална."

Алерс сматра да ће дигитализација – којој је пандемија короне дала огроман замах – вероватно имати одлучујући утицај на економију и берзе у годинама које долазе.

А ту су Европа и Немачка слабо позициониране. Од 23 технолошке компаније које су тренутно међу 100 најбољих, 17 има седиште у Северној Америци, четири у Азији и само две у Европи. Према његовим речима, тренд дигитализације је довео до тога да се последњих година смањи тежина Европе на светским берзама.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер