петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Олаф Шолц - човек који би да буде следећи канцелар Немачке
Хроника

Дојче веле: Олаф Шолц - човек који би да буде следећи канцелар Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 11. август 2020.

 Иако су избори тек следеће године, немачки СПД већ има кандидата за канцелара. Олаф Шолц, тренутно министар финансија и вицеканцелар, био је „главни ватрогасац“ током корона-кризе и људи му верују. Да ли је то довољно?

За Олафа Шолца боље тренутно не може бити. То има много везе са корона кризом, као и са Шолцовом личношћу. Као савезни министар финансија одговоран је за милијарде вредне пакете помоћи и кредите који би привреди и грађанима требало да помогну да преброде кризу.

„То је базука с којом сада радимо оно што је неопходно“, поручио је Шолц уз мешавину трезвене ефикасности и великог самопоуздања. „Сво оружје стављамо на стол и показујемо да смо донекле јачи од проблема са којим би економски могли да се суочимо.“

Током корона-кризе Шолц био је главни „ватрогасац“ и грађани му верују. То показују анкете у којима Шолц већ недељама и месецима једнако добро пролази. Током кризе се више цени прагматизам него харизма и то 62-годишњем Шолцу иде на руку.

То је човек за којег је недељник Цајт 2013. године, укрстивши речи „Шолц“ и „аутомат“ смислио реч „Шолцомат“, након што се као генерални секретар СПД практично искључиво изражавао технократским језиком.

Са шармом машине

Дакле „аутомат“ чији је задатак да одлучно представи политику. У то време радило се о спорној реформи радног тржишта, познатој под именом Агенда 2010, која је за многе подразумевала озбиљне резове. Шолц је морао јавно да брани ту реформу, и то пре свега од напада из његове сопствене странке.

„Ја сам био тај који је доносио поруку. Тог дана сам морао да покажем одређену немилосрдност“, изјавио је Шолц касније и додао да се осећао „заиста као официр“. И још: „Није било маневарског простора“. Притом се није радило о томе како се он осећа, већ о томе да буде „апсолутно лојалан“ тадашњем канцелару и шефу СПД Герхарду Шредеру, као и сопственој партији. „Нисам желео да спасим себе, већ своју странку“.

Нико му се није захвалио

На крају, не само да је пропао покушај спасавања и не само да је СПД морао да препусти канцеларски уред ЦДУ, већ је и Олаф Шолц стекао имиџ којег дуго није могао да се реши. Отада је тог правника јавност доживљавала као досадног бирократу који не зна за шалу. Као интровертног прагматичара из Хамбурга који се руководи искључиво чињеницама и који је увек говорио онолико колико је било неопходно. А он и раније у СПД раније није био баш добро прихваћен.

Али Шолца то није обесхрабрило. Нечујно и ефикасно градио је политичку каријеру. Био је генерални секретар СПД, министар унутрашњих послова града-покрајине Хамбург и градоначелник Хамбурга. Па затим и савезни министар рада. Тренутно је савезни министар финансија и вицеканцелар.

За Олафа Шолца се често говорило да припада конзервативном крилу СПД – иако политичке категорије попут „лево“ или „десно“ нису довољно прецизне када је о њему реч. Као заменик председника младих социјалдемократа (Јусос), заступао је радикалне, социјалистичке тезе, критичке према капитализму. Међутим, од 1975. године, када се као гимназијалац прикључио СПД, па све до 1998. године када је постао посланик Бундестага, прошло је много година. За то време Шолц је као адвокат за радно право са канцеларијом у Хамбургу научио много о томе како привреда и самостално предузетништво функционишу. То га је формирало.

И шоу добро дође

Так касније је научио да је у политици важно истаћи самог себе и своју идеју. Када је као кандидат за председника СПД у јесен 2019. године обилазио Немачку, одједном га је тешко било препознати. Деловао је емоционалније, симпатичније и пре свега љубазније. Истовремено, није крио уверење да себе види као најбољег кандидата за председника СПД. Али неочекивано је изгубио, и то управо од кандидата који спадају у лево крило странке – Саскије Ескен и Норберта Валтера-Борјанса.

Али „страначки војник“ Шолц није посустао. Концентрисао се на рад у влади и препустио новим људима да воде СПД. Био је лојалан, ником није подметао ногу, али је и знао да ће, за разлику од њега, политички неискусни двојац да прави грешке. Тако је и било, и пут на крају није заобишао кризног менаџера у доба короне – Олафа Шолца.

Шта ради СПД?

Остаје да се види како ће се понашати СПД. Бирајући Ескен и Валтер-Борјанса, страначка база се определила за политику које заступа лево крило. Али иза такве политике не стоји Олаф Шолц.

СПД је већ неколико пута доживела неуспех због разлика између странке и кандидата. „Знамо да неки ову одлуку виде као неочекивани заокрет“, изјавила је шефица странке Ескен и поручила: „Молимо Вас да верујете у наш пут. Одлучни смо у томе да га заједно пређемо“.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер