Хроника

Доналд Трамп током посете пожарима разорене Калифорније: Мислим да научници ништа не знају о глобалном загревању, све ће почети да се хлади, само гледајте

Штампа
среда, 16. септембар 2020.

Амерички председник Доналд Трамп категорички је одбацио забринутост због климатских промена, током своје посете пожарима разорене Калифорније, рекавши званичницима да не мисли да "научници ишта знају о глобалном загревању".

"Све ће почети да се хлади, само гледајте", рекао је Трамп после упозорења да не треба да "занемари науку".

Пожари, који су се проширили на неколико америчких савезних држава, уништили су огромне делове земље и убили најмање 36 људи од почетка августа.

Научници већ одавно упозоравају да су људске активности довеле до повећање глобалне температуре на нашој планети.

Међутим, Трамп каже да је лоша ватрогасна служба крива што су се пожари у САД проширили на скоро два милиона хектара површине Калифорније, Орегона и државе Вашингтона.

Током његове посете западној америчкој обали, Трамп, који често пориче климатске промене, поновио је критику на рачун калифорнијских ватрогасаца, који се боре против пожара који бујају.

У понедељак је Џо Бајден, демократски кандидант за председничке изборе на америчким изборима у новембру, назвао Трампа "климатским изазивачем пожара".

Трамп је 2018. критиковао калифорнијску управу, указавши јој на пример Финске, која је раскрчила шуме да би спречила пожаре.

На питање новинара да ли климатске промене доприносе великим пожарима, Трамп је одговорио да многе земље нису имале проблеме са њима у оној мери у којој је имала Америка, и да је највећи проблем у лошој организацији.

"Када су у питању климатске промене, да ли ће Индија променити свој приступ? Да ли ће то урадити Кина? Или Русија?", упитао је Трамп.

Он је раније климатске промене означио као "митске", "непостојеће" и "скупом преваром", мада је рекао и да су "озбиљне".

Он је САД повукао из Париског споразума о клими, којим су се Америка и још 187 земаља обавезале да ће раст глобалне температуре у овом веку одржати два степена Целзијусова испод преиндустријских нивоа.

Но, иронија је и да је одсуство САД из Париског споразума промена која ће тешко бити достигнута.

У париском пакту, Кина се обавезала да ће смањити своју емисију угљен-диоксида најкасније до 2030. Индија се сложила да ће смањити емисију својих гасова до исте године, и у знатно повећати ослањање на комбинацију са обновљивим изворима енегије.

Русија се обавезала да ће до циљаног рока смањити за 30 одсто емисију угљен-диоксида у односу на нивое из 1990.

Девет од десет најтоплијих година на планети забележене су од 2005. године, према подацима УН.

(Н1, Би-Би-Си)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]