среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дорис Пак: Треба да имате на уму да је ово време које не иде у корист проширењу ЕУ
Хроника

Дорис Пак: Треба да имате на уму да је ово време које не иде у корист проширењу ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. децембар 2010.

Проширење међу великим бројем житеља Уније није тренутно популарна тема

Иако је јасно да у Европи постоји засићење проширењем, појачано актуелном економском кризом, јасно је и то да стоји обећање дато још у Солуну да је будућност Западног Балкана у Европској унији - испуните све што се на европском путу тражи од вас и Европа ће испунити дато обећање, поручили су данас представници Европске комисије и парламента званичницима из региона, међу којима је био и премијер Србије, Мирко Цветковић.

Проширење међу великим бројем житеља Уније није тренутно популарна тема - забринути за властиту будућност, посао, егзистенцију, сигурност, они у наставку проширења Уније на Западни Балкан виде тек додатне проблеме - са таквим ставом, мислећи још увек о Западном Балкану као месту где само ратови и злочини успевају, тешко да су вољни прихватити нове чланице из тог правца - многима је то довољан разлог за "балканску тугу", али, на срећу, ствари се мењају.

Европски комесар за проширење, Штефан Филе, истиче:

"Слика региона у главама Европљана је да је реч о простору поцепаном најстрашнијим ратовима и злочинима. На срећу, овакво гледиште више није актуелно - иза нас је декада мира и стабилности, где се настоји обезбедити више демократије, поштовања људских права и европске будућности..."

Известитељка за БиХ Европског парламента, Дорис Пак, напомиње:

"Треба да имате на уму да је ово време које не иде у корист проширењу - али, не брините, урадите свој део посла и можете се поуздати у споразум из Солуна о европској будућности Западног Балкана".

Штефан Филе је данас такође изјавио да ће наредни месеци бити одлучујући за европске интеграције Србије. Он је казао и да ће Србија у наредном периоду бити "под лупом" европских институција, али и да ће имати њихову техничку и политичку подршку.

Српски премијер је, наглашавајући како Србија ради на своме делу посла, најавио како ће влада до краја јануара послати одговоре на упитник Европске комисије, што би требало отворити и могућност скорог стицања статуса кандидата, а одмах потом и отварања преговора о пријему.

 

Србија, ЕУ и Нобел

Упитан на скупу зашто Србија неће послати свог представника на доделу Нобелове награде за мир кинеском дисиденту Лиу Сијабоу, премијер Мирко Цветковић каже:

"Ако нема проблема у ставу према европским интеграцијама и ставу према људским правима, како то да ми нећемо бити присутни? Одговор би могао бити да је то више тактички потез, како бисмо постигли наш главни циљ - европске интеграције иако то можда не изгледа тако, ја сам прилично уверен да ће нам то стратешки помоћи и да није реч од стратешког пута".

Дакле, упитан је, потез Србије нема никакве везе са Косовом и плаћањем дуга Кинезима?

"Ако упућујете на то да ће ЕУ ставити Косово као својеврсни услов, што сада није случај, тада отварате друге могућности одговора, али говорим да ту нема проблема и да ово нема никакве везе са Косовом", одговорио је Цветковић.

Ђукановић: Боље са датумом

У сваком случају, данас је европеизација региона била кључна тема, европеизација у којој морају снажније учествовати и Европљани.

Премијер Црне Горе, Мило Ђукановић, је на скупу затражио да ЕУ потврди непоколебљиву политику пријема нових чланица и рекао да улазак сваке земље у чланство мора бити утемељено искључиво на резултатима које она оствари.

Ђукановић је истакао да би власти у Подгорици више волеле да је Црна Гора уз статус кандидата за чланство добила и датум почетка преговора са ЕУ. То би, по његовим речима, онда ангажовало све инситуције и капацитете за преображај земље.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер