петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Ђилас: Наш план за помирење Срба и Албанаца подразумева да нема на власти ни Вучића, ни његових партнера Тачија и Харадинаја - јер у помирењу не могу да учествују они који су хушкали на злочине или их чинили
Хроника

Драган Ђилас: Наш план за помирење Срба и Албанаца подразумева да нема на власти ни Вучића, ни његових партнера Тачија и Харадинаја - јер у помирењу не могу да учествују они који су хушкали на злочине или их чинили

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. септембар 2019.

 Председник Странке слободе и правде (ССП) Драган Ђилас изјавио је да није тачна тврдња председника Србије да нико осим њега нема план за Косово и подсетио да је ССП још у мају представила своју Декларацију о помирењу која подразумева нормализацију односа два народа.

Како је рекао, у том плану нема Александра Вучића, "јер он не зна шта значи реч помирење".

"Наш план подразумева да њега нема више на власти, као ни његових пријатеља и партнера са Косова Рамуша Харадинаја и Хашима Тачија", рекао је Ђилас новинарима испред зграде Генералног секретаријата председника Републике на Андрићевом венцу.

Ђилас је рекао да тај план предвиђа да у процесу помирења не могу учествовати људи који су чинили ратне злочине или су хушкали злочинце, јер је са таквим људима немогуће постићи помирење, с обзиром да таква реч и не постоји у њиховом речнику.

Он је оценио да у овом тренутку није могуће постићи коначан договор о статусу јер Албанци инсистирају на независности а део међународне заједнице их у томе подржава, због чега је потребно инсистирати на нормализацији која подразумева престанак провокација, укидање такси, омогућавање слободног кретања, лечења и студирања, као и решавање других ствари које су сада спорне.

Председник ССП је навео да је Косово једна од тачака у Европи са које се људи највише исељавају и оценио да је то последица чињенице да су људи "таоци криминалаца", и Срби на северу и Албанци на југу Косова.

Ђилас је навео да је након 2012. године и доласка на власт Александра Вучића Србија систематски истиснута са севера Косова и да Срби који тамо и даље живе сада имају само мобилне телефоне преко којих директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић може да се чује са Вучићем.

Он је рекао да су потенцијални саговорници по питању тог плана сви који желе да га прихвате и да је он преведен и на албански језик.

"Ово је једини начин. Седам година покушавају са Вучићем. Јесу ли било шта постигли?", рекао је Ђилас и додао да се то може решити само без људи који су оптерећени прошлошћу, дакле без Вучића и косовских лидера Рамуша Харадинаја и Хашима Тачија.

Говорећи о одлуци косовских власти да омогуће гласање на предстојећим изборима само људима са косовским документима, он је рекао да то није први пут и да је исти режим био успостављен и приликом претходних локалних избора.

Ђилас је навео да је став његове странке да је Косово територија Србије и да наредну власт неће обавезивати ниједна одлука коју евентуално буде донела нелегитимна скупштина.

Посредовање ЕУ је добродошло, али се нећемо одазвати позиву Гојковић

Ђилас је изјавио да је посредовање Европске уније у унапређењу изборних услова у Србији добродошло, али да опозиција неће учествовати у разговорима на које позива председница парламента Маја Гојковић.

"Ако Европска унија жели да се после седам година европски стандарди примењују и на оном делу Европе који се зове Србија, ми смо срећни", рекао је Ђилас новинарима испред Председништва Србије и додао да је добро уколико неко из међународне заједнице жели да посредује да се дође до адекватних изборних услова.

Он је, међутим, навео да свако ко мисли да ће се опозиција одазвати позиву Маје Гојковић озбиљно потцењује и опозицију и њену одлучност да се за те изборне услове бори.

Ђилас је рекао да је ситуација таква да је велики број људи у Србији уцењен послом да гласа за странку на власти и обезбеђује такозване сигурне гласове а да медији спречавају било кога из опозиције да нешто каже.

"Избори под присилом нису избори", рекао је он и додао да постоји спремност да се учествује у дијалогу са европским посредницима и представницима уколико они желе да решавају такве ствари.

(Бета-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер