Хроника

Драган Шоћ: Свако ко афирмише и брани Црну Гору на антисрпским основама је рођени брат оног ко афирмише и брани спрство на позицијама антицрногорства

Штампа
петак, 22. мај 2020.

 Некадшњи министар правде, а сад адвокат и члан експерстког тима Митроплије црногорско-приморске Драган Шоћ изјавио је да су му се "професионални Срби и професионални Црногорци прилчно згадили јер су у ствари непријатељи".

"0,", рекао је Шоћ у емисији Н1 Студио Ливе.

Према његовим речима најбоља помоћ била би да се схвати да је Црна Гора независна држава и да су Срби и Црногорци један народ.

Говорећи о порукама из Београда, Шоћ је рекао да је право патријарха (Иринеја) као првог човека цркве да искаже своју бригу за сваки део цркве и то не сме нико да оспори.

"Друге интервенције ништа не помажу и гледам их као политичку игру која треба да послужи за изборе. Неко ће тамо да буде ексклузивни бранитељ српства, а онда се овај овде појављује као ексклузивни бранитељ црногорства и Црне Горе", сматра он.

Привођење владике Јоаникија због кршење уредбе о забрани окупљања, поново је актелизовао поделе у Црној Гори који су привремено биле обустављење због епидемије коронавируса, а које су настала након усвајања Закона о слободи вероисповести.

"Литија ће свакако бити ако се у међувремену не постигне договор о изменама спорних одредаба закона", рекао је Шоћ и додао да очекују да се Влада изјасни о позиву који је упућен од стране Епископског савета.

Он подсећа да спорни закон уводи претпоставку својине у корист државе, а "приморава Митрополију и друге епрахије да доказују да су власници односно да су то на легалан начин стекли са пресеком 1918. године".

"То није Закон о слободи вероисповести него закон о легализацији отимања цркава и манастира", сматра Шоћ.

У суштини читаве приче, додаје он, јесте покушај да се православна црква у Црној Гори стави "под контролу партије на власти и (Мила) Ђукановића лично".

"Није црква никад одбила да буде евидентирана, али одбија да буде регистрована као нови субјект, као да никад није постојала", навео је он.

Истиче да црква треба да нађе заједнички језик са државом и њеним институцијама.

"Са Владом у конкретном случају и у погледу закона са парламентом", каже Шоћ.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]