Хроника

Драган Шормаз: Питање пријема Косова у УН ће се решавати кроз споразум - не могу они да добију столицу, а да Србија од тога нема ништа

Штампа
петак, 07. фебруар 2020.

 Народни посланик Драган Шормаз изјавио је ФоНету да му је жеља да више ниједан Србин не напусти Косово, али истовремено пита зашто се, када се већ говори о Косову, не поставља питање и зашто Скопље није Србија.

„Ако ћемо да говоримо о Косову, зашто не говоримо о Скопљу, које је било град цара Душана? Зашто онда Скопље није Србија“, рекао је Шормаз у серијалу разговора Косинус.

Подсећајући да је сада сада шеф сталне делегације Скупштине при Парламентарној скупштини НАТО, а да је 1999. ратовао против тог војног савеза, он каже да се неке ствари мењају.

„Волео бих да се што више Срба врати на Косово, то је једини начин да и даље говоримо да је наше, да заштитимо наше историјско наслеђе и цркву, јер ће се она тешко одбранити без народа“, оценио је Шормаз.

Истичући да у Црној Гори народ брани своју цркву, и да ће „зато режим у Црној Гори изгубити ту битку“, Шормаз се пита да ли и на Косову „имамо народ који може да брани своју цркву“.

„Споразум је једино решење, потребан је читавом региону, а највише Србима и Албанцима“, нагласио је Шормаз.

Њему су „смешни“ људи који би озбиљно да се баве политиком или аналитиком, „а оптужују Вучића да преговара са непријатељима“.

„Ако причате о споразуму, морате да причате и о компромису. Када се преговара с пријатељима? Компромис је Приштини неопходан, а Србији је преко потребан“, изричит је Шормаз.

Он не зна да ли је разграничење као опција још у оптицају и каже да би највише волео да Косово остане аутономна покрајина у оквиру Србије.

„Разграничење је била једна од идеја за могући компромис. Не говори се о томе да ли ми можемо да реинтегтришемо грађане Косова у државу Србију. Од бомбардовања је прошло 20 година. На изборима на Косову су гласали људи који су пунолетни и који никада нису живели у систему државе Србије“, подсетио је Шормаз.

Наглашавајући да је Сједињене Државе „једина светска империја“, он је предочио да без ангажовања те земље нема решења за косовски проблем.

„Не видим зашто би међународна конференција била лоша. Ми смо сами, немамо савезнике, а Албанци имају савезнике, па ако хоћемо коначно решење, можда је боље да учествује неко са стране, да нам помогне“, објаснио је Шормаз.

Како истиче, референдум је демократски поступак и зато не види зашто га и по питању Косова не би било.

„Грађанима, међутим, мора да буде кристално јасно шта добијају, а шта губе у зависности од тога како одговоре на референдумско питање. Ствари треба мерити у односу на будућност, а не на прошлост“, поручио је Шормаз.

Он сматра да ће се питање пријема Косова у Уједињене нације (УН) решавати кроз споразум, ако до њега дође.

„Не може Косово да има столицу у УН, а да Србија од тога нема ништа. Мора и Србија једном да се уважи, али сигурно неће бити уважена, ако се будемо инатили и одбијали сарадњу“, закључио је Шормаз.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]