петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Придруживање Србије НАТО је питање за будућност
Хроника

Драган Шутановац: Придруживање Србије НАТО је питање за будућност

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. септембар 2011.

Лондон/Београд - Придруживање Србије НАТО није питање за кратак период већ за будућност, рекао је министар одбране Србије Драган Шутановац.

Јачање европске безбедносне и одбрамбене политике је у интересу целог света, у интересу Европске уније и самим тим у интересу Србије, изјавио је министар одбране Србије Драган Шутановац у интервјуу за војни магазин "Džejns difens".

Шутановац је рекао да је у овом тренутку Србији "најближа и најважнија сарадња са Кфором" и да Србија те снаге, распоређене на Косову, сматра партнерима.

Британски недељни војни магазин је у новом броју насловну страну посветио Војсци Србије и навео да српске оружане снаге теже модернизацији са циљем достизања НАТО стандарда. Србија и њена војска представљени су у посебној рубрици на пет страна тог листа, а једна страна посвећена је интервјуу са српским министром одбране.

Шутановац је рекао да да две трећине војног буџета одлазе на војне пензије и плате у војсци, да се најмање издваја за војну опрему и да је тај сегмент потребно повећати у оквиру постојећег буџета за војску.

"Да смо имали нову опрему током последњих пет година онда то не би био проблем, али нисмо, на пример, купили ниједну нову летелицу од 1987. године. Сада смо дошли до тренутка где је боље купити ново и бити мирнији наредних пет или 10 година него држати стару опрему која ће бити све лошија и лошија из дана у дан", казао је Шутановац.

Он је рекао и да верује да би српска војна индустрија могла да изврши продор на тржишта у северној и подсхарској Африци, као и у Азији.

Британски магазин је навео и да Србија убрзано спроводи реформе са циљем унапређења војних стандарда у складу са стандардима НАТО-а и земаља ЕУ.

Лист је подсетио да је Србија укинула обавезно служење војног рока и почетком године прешла на систем професионалне војске, као и да се српски војни кадрови школују на реномираним западним војним академијама - попут америчког "Вест поинта" и француског "Сен Сира".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер