четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Српски мировњаци и у Либану
Хроника

Драган Шутановац: Српски мировњаци и у Либану

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. децембар 2009.

Наставак професионализације ВС је најважнији план за 2010. годину, истакао је Драган Шутановац, министар одбране, на годишњој конференцији за новинаре Министарства одбране. Он је рекао да треба примити 4.500 професионалних војника, али да здравствене и безбедносне провере успоравају тај процес, будући да у систем треба да уђу само они кандидати који то завређују.

– Током 2009, на конкурс за пријем нешто мање од 2.400 професионалних војника пријавило се око 9.500 грађана Србије, од чега 14 одсто жена. Примили смо више од 2.100 кандидата и у овом тренутку имамо око 6.200 професионалних припадника Војске Србије, чиме се регрутни контингент смањује са 5.000 на 3.200. Жеља нам је да до краја следеће године у складу с могућностима завршимо процес професионализације и имамо око 10.600 професионалних војника – рекао је министар.

Министар је подсетио да се тренутно укупно 34 припадника МО и ВС налази у мултинационалним мировним мисијама, рекавши да сматра да је то више него скромно. Тренутно се врши анализа и припрема за учешће у мировној мисији у Либану, заједно са шпанским и италијанским контингентом, чиме МО даје адекватан и значајан допринос крупнијим корацима у правцу Европске уније, подвукао је Шутановац.

Говорећи о буџету за 2010, који износи тачно 68 милијарди динара, министар је констатовао да он неће дозволити куповину озбиљних и скупих борбених средстава, али да ће се опремање наставити, уз свођење „списка жеља“ на оно што је најнеопходније. Када се изузму редовни трошкови и потраживања, практично мање од 20 одсто поменуте суме остаће за опремање, инфраструктуру и за оперативне трошкове. Иначе, буџетска инспекција Министарства финансија и државни ревизор утврдили су да није било неправилности у раду министарства, нагласио је министар.

Шутановац је оценио да ће поједине фабрике наменске индустрије морати да запошљавају још радника и шире капацитете, јер су склопљени рекордно велики уговори.

Он је најавио да ће у следећој години почети опремање базе „Југ“ код Бујановца на до сада невиђен начин, уз жељу да она буде и центар за мировне операције, за обуку како наших, тако и мировњака из региона и шире.

Међу плановима за 2010, министар је издвојио и потребу да у року од шест месеци буде донесено 180 подзаконских аката за спровођење шест војних закона изгласаних у години на измаку. Он је подсетио да је систем одбране захваљујући сенатору из Охаја, Џорџу Војновићу, у овој години добио милион и по долара за школовање својих припадника, и рекао да се у следећој очекује програм финансирања наше одбране и програм куповине опреме коју користи војска САД по бенефицираним ценама.  

Упитан о даљој судбини војних зграда у београдској Улици кнеза Милоша порушених у агресији НАТО, министар је рекао да систем одбране жели да их отуђи, али да се с њиховом продајом неће журити, пре свега зато што се сматра да се не би добила адекватна сума новца. Жеља је да купац порушених здања за узврат изгради савремену зграду интегрисаног МО с Генералштабом на плацу код ВМА.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер