четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драган Шутановац: Томислав Николић није алтернатива
Хроника

Драган Шутановац: Томислав Николић није алтернатива

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. новембар 2010.

Министар одбране Драган Шутановац каже да ничија изјава не може да пољуља његово поверење у војску, која је данас најозбиљнија војна формација у региону. Он тврди да ће и Демократска странка после партијских избора изаћи још јача и открива да су му политички узори Кемал-паша Ататурк и Вук Караџић.

И то зато што су реформисали своје земље у моменту када је то било непопуларно. И зато на наше питање о референдуму о уласку Србије у НАТО одговара:

Министар одбране каже да је неприродно да неко ко је одговоран за неки систем нема највећу плату у том систему и открива да у Министарству одбране није ни међу 300 најбоље плаћених.

Начелник Генералштаба има већу плату од вас?

- Сви генерали имају већу плату од мене.

Ви сте, значи, у нивоу пуковника?

- Ја сам у нивоу потпуковника који нема решено стамбено питање.

Мислите да је природно да Србија уђе у НАТО?

- Мислим да је неприродно да се Србија изолује у било ком смислу - безбедносном, политичком или економском.

На Самиту НАТО у Лисабону Србија је похваљена за евроатлантске интеграције? А онда је председник рекао да Србија нема намеру да иде у НАТО. Ко ту греши, Брисел или Андрићев венац?

- Нема ту грешке. Евроатлантске интеграције су покренуте 2006. године, кад смо ушли у Партнерство за мир, а од пре неколико недеља имамо и нашу делегацију у Бриселу. Радимо у складу са одлуком Скупштине и чинимо максимум како би сви имали корист.

Да ли због оваквих ставова добијамо послове извоза наоружања?

- Постоји низ претпоставки да би се у одбрамбеној индустрији добио посао. Чињеница је да је производ одбрамбене индустрије „политички производ" и да он у принципу мора да има и политичку подршку. Ми смо након састанка са директорима фабрика и синдиката пре три године направили план посета. И после тога сам три пута ишао у Багдад да промовишем и прошлост и будућност. Имамо одличан однос цене и квалитета уз поштовање рокова. Неопходна је и политичка подршка.

Да ли је у Ираку кључна америчка подршка?

- Поред политичке подршке и традиционалних односа, важни су и лични односи које остварује председник, премијер, министри, а често и наши официри.

Зашто скаче рејтинг установе коју водите, а то се не види на вашем личном рејтингу?

- Да сам размишљао само о популарности, не бих се бавио овим позивом. Мој циљ је био да војску и војну индустрију вратимо на озбиљне и чврсте стубове и зато верујем да истраживања која се сада обрађују тешко могу да мимоиђу ту чињеницу. Не знам да постоји тим који добија, а да капитен губи. Тако да је мени више него очигледно да постоји једна системска грешка у неком рачунару који избацује те резултате.

Пошто се сад прича о повећању плата за министре, зашто не уведете бонусе, па да министар рада добије смањење кад му 100.000 људи остане без посла, а ви будете награђени за посао у Африци.

- Управо то покушавамо на Војној академији. Постојала би нулта вредност коју могу сви да приме, а они који се искажу имају додатак. Не знам да ли такав модел постоји у свету, и мислим да не би било лоше. Е сад, ко би то мерио? Вероватно премијер, што би била тешка улога за њега...

Ко је ваш политички идол?

- Ја немам идоле, уважавам сваког ко има енергију, визију, храброст и лидерство. У југоисточној Европи ценим дело Кемала Ататурка, који је у изузетно тешким условима модернизовао своју државу.

Шта би урадио српски Ататурк?

- Није више то време, наравно. Али ако ме питате шта су највећи проблеми, то је једна стабилизација политичких прилика и медијска слика која би нам јасно презентовала шта се дешава. Постоји традиционално мућење воде оних који себе не виде као припаднике модерног света.

Ко мути воду?

- Забрињавајуће је кад се поједини политичари понашају незаинтересовано или чак дају подршку стварима које су де факто за осуђивање. За мене је скроз неприродно да након дешавања у Ђенови апсолутно сви у парламенту, на Влади, на политичкој сцени, културној сцени нису устали да кажу: „Људи, ово је једна катастрофа". Како неко то може да оправдава? Када се на стадиону звижди туђој химни, то је страшно. Ми морамо нешто да учинимо како мера патриотизма и даље не би била мера звиждања туђој химни.

 „Калашњиков" или М-6?

- Горан Бреговић.

Кустурица или Драгојевић?

- Драгојевић.

Гуча или Еxит?

- Купусијада.

Вино точим или Маљчики?

- Вино точим, наравно.

Копар или Ровињ?

- Брач.

Четници или партизани?

- По мами четници, по тати партизани.

Ђинђић или Тадић?

- И Ђинђић и Тадић.

Путин или Обама?

- Немам неки став.

МИГ или Ф-16?

- Само да је нов!

Као на геј паради? Нисмо чули ваш став о томе?

- Без обзира какав однос имате према томе, то у најмању руку, ако не желите да дате подршку, треба да вас не интересује. Мислим да је то цивилизацијска норма и заиста је непримерено нападати њих или полицију. Забрињавајућа је та количина негативне енергије и мржње која се испољила на улицама.

Можда је проблем у томе како се живи?

- Знам како се живи у Србији. Мајка ми живи као пензионер у Србији, разговарам с људима који састављају крај с крајем, дружим са пријатељима с факултета и из средње школе, а знам и да то није разлог за насиље и мржњу. Зато је Србији потребна јака социјалдемократска странка.

Да ли ДС може да крене на другу страну?

- Не. Мислим да ни странка, ни држава не треба да иду у другом правцу. Јер нама национална питања на начин на који смо их решавали деведесетих нису донела решење. Напротив.

Да ли сте сигурни у своје потпредседничко место?

- Верујем да ћу имати подршку довољног броја делегата да будем реизабран за потпредседника и заиста се не бих кандидовао да нисам у то убеђен.

Да ли Вук Јеремић представља десни део ДС-а?

- Тако изгледа, али нема ту конфронтације међу нама. Наш програм је доста јасан, иако се велики део нас још привикава да смо странка левице јер смо ту одлуку донели пре мање од деценије...

Да ли је данас могућ неки ЛДП сценарио, па да, попут Чеде Јовановића, из ДС-а изађе нека Национална демократска партија на челу са Вуком Јеремићем.

- То је апсолутна научна фантастика. Не постоји та опција нити ико о томе размишља, чак ни у сновима.

Зашто се онда нисте договорили да буде седам потпредседничких места. И сви задовољни?

- Морамо бити свесни да модел по којем би се мењао број потпредседника у односу на број кандидата не постоји у политичкој пракси. Имам довољно искуства у овој странци да могу да претпоставим како странка реагује, али опет с друге стране нисам ни ја рођен у фотељи. У неколико наврата сам губио изборе, чак и 2000. године, зато што сам подржавао Зорана Ђинђића...

Зашто председник каже да ће ови избори да обележе пут Србије у наредних десет година?

- Зато што је увек тако било након избора у ДС-у. После ових избора ми очекујемо још бољи резултат за следећу годину, а историјска чињеница је да ће наредна Влада бити прва демократска Влада којој ће ЕУ бити „надохват руке".

А како би изгледала Србија којом би владао Томислав Николић?

- Јако ми је интересантно како се кроз медије провлачи да је Тома Николић нека алтернатива, иако сви знамо да је био у власти и да сноси огромну одговорност због тога што у Србији данас није бар као у земљама у окружењу. Ја бих волео да је такмац с друге стране неко млађи, енергичнији, неко ко би и нама давао неки подстрек, јер је велики проблем у Србији што имамо неконкурентну опозицију. Данас су се окупили Николић, Карић, Илић и Вулин да критикују Владу, а сви су имали онолико учешћа у власти и онолико прилика - од ЈУЛ-а, Нове Србије, радикала.

Да ли смо близу завршетка сарадње са трибуналом у Хагу? Шта кажу ваши извештаји?

- Не знам када ће то да се деси, нисам члан акционог тима. Мој допринос је да агенцији под мојом контролом омогућим све што им је потребно у том послу, и уназад неколико година они то имају.

Две највеће тајне ВБА очигледно су два генерала. Шта сте урадили да се открије место стрељања Драже Михаиловића? И зашто у војсци не постоји свест о њему?

- Волео бих да откријемо његов гроб јер је време за коначно помирење. Не знам каква је свест о њему у војсци, али у војничком смислу он је добио највише одликовања, због успешне операције Халијард, највећег спасавања савезничких пилота.

Али је, ипак, реално Томислав Николић био најмање на власти.

- Али је, ипак, и реално да је његов резултат на власти сигурно историјски најгори.

Да ли летујете у Хрватској?

- Био сам неколико викенда. За мене је то било откровење пошто нисам био двадесетак година. Јадран и даље има неки посебан шмек, иако више волим Грчку јер је дужа сезона и топлије море.

Шта вам је било откровење?

- Колико наших има. На Хвару, на Брачу, колико људи има из Србије, из Београда, то је просто фасцинантно у односу на ту причу која се потура да, ето, људи неће тамо да летују.

Како онда реагујете на изјаву министра спољних послова, који каже да никад не би летовао у Хрватској?

- Мислим да је то лични избор. Свако може да бира где хоће да летује, ја нисам човек који је искључив ни у ком смислу, тако да ту немам неки лични однос према томе.

Како реагујете на изјаву глумца Петра Божовића објављену на насловној страни једног угледног листа да нам је „војска слабија од ловачког удружења?"

- Ничија изјава не може да пољуља моје поверење у посао који обављам, а још мање изјава некога ко је то рекао, под знацима навода у шармантном стилу. Објективно, наша војска је на просторима бивше Југославије најозбиљнија војска, а у региону, након румунске, и највећа.

Шта тачно садржи уговор о изградњи три фабрике на северу Африке вредан 400 милиона долара?

- То не могу да откривам. Могу само да кажем да смо на том уговору радили више од две године уз подршку председника Србије и председника те државе. Ангажоваћемо велики део капацитета наших фабрика, али и нашу памет, јер ће инжењери радити на том послу, што је једна новост. Очекујемо и још једно проширење на ангажовању грађевинске индустрије, што ће целу инвестицу да повећа за још једно 60 милиона евра.

Која је то главна разлика између армије ЈНА и данашње војске?

- Данас имамо компактнију државу и компактнију војску. Оно што је данашња предност јесте професионализација, јер у модерном свету професионалац вреди четири регрута. То указује да од ове године имамо већу моћ него што смо имали годинама уназад.

А национални део? У Првом светском рату Аустроугарска је напала српску војску са седам на једног и изгубила прву битку, а онда су нас Немци напали у Другом светском рату са два на једног и до Београда изгубили само једног војника.

- Да бисте неку земљу напали, треба да имате минимум три пута више војника. Јесте чињеница да смо добили битку на Церу, али је и чињеница да смо у седам дана изгубили 16.000 људи.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер