четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Група лидера "Савеза за Србију" је ставила шапу на целу опозицију, присвојила манире власти и оптужује све који нису са њима да су непријатељи
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Група лидера "Савеза за Србију" је ставила шапу на целу опозицију, присвојила манире власти и оптужује све који нису са њима да су непријатељи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. децембар 2019.

Савез за Србију (СзС), "који је излетео као из топа" и у којем је група лидера, "ставивши шапу на целу опозицију, присвојила манире власти, оптужујући све који нису са њима да су непријатељи.

Демократска странка (ДС) би требало да "уозбиљи уједињење" и унутарстраначку критику учини легитимном, рекао је за ФоНет посланик ДС и њен некадашњи председник Драгољуб Мићуновић, који сматра да је било боље да се странка прво поново ујединила, па тек онда одлучивала о савезима. Он је критиковао непримерен речник и методе понашања у ДС које се критикују код представника власти.

Осврћући се на актуелни сукоб унутар ДС, Мићуновић је кратко прокоментарисао да је то већ виђено, али и да је тешко проценити у којем правцу ће се ствари развијати, што зависи од "понашања и једних и других".

Мићуновић је разочаран "непримереним речником", који је назвао "пилићарским и радикалским", али и "сумњичењем противника који не мисли на исти начин и прихватањем метода понашања у ДС који се критикују у понашању власти".

Посланик ДС је рекао да проблем може да се тражи у томе што су "политичке странке од идеолошких постале интересне заједнице", из чега не изузима ни ДС. Како је објаснио, "унутар ДС се праве мале групе људи, лоби групе, које имају своје интересе, а доминантан фактор је новац и људи који га имају желе да утичу на странке да их воде и контролишу".

На опозиционој сцени су "углавном бивши функционери ДС", оценио је он, али није конкретно одговорио на питање о суштини тренутног сукоба унутар ДС и утицаја на тај сукоб бивших функционера, чија се имена помињу у медијима.

Према речима Мићуновића, "у тој расправи нема теоријских разлика, нити ту има политике, постоји само проблем ко ће се наћи на којој позицији и то је цела политика", уместо да ДС буде "школа демократије, школа целе Хеладе, како је за Атину говорио Перикле".

СзС проблем за ДС, присвојили манире власти

Као проблем ДС у овом тренутку, Мићуновић види Савез за Србију (СзС), "који је излетео као из топа" и у којем је група лидера, "ставивши шапу на целу опозицију, присвојила манире власти, оптужујући све који нису са њима да су непријатељи".

Мићуновић је СзС упоредио са некадашњим ДЕПОС-ом, који је окупљао све "од престолонаследника, преко владика, до политичких странка, и на крају пропао".

Не може да функционише савез у којем су "једни за Европску унију (ЕУ), други против, једни чувају Косово, а други би да потпишу споразум", уверен је Мићуновић.

Он "не види струје унутар ДС, већ само групе које су незадовољне, а једна од тих група су народни посланици, који су одједном постали неважни и о чијим су потезима у парламенту одлучивали Обрадовић и Јеремић".

"Ради се о томе да је ДС део свог суверенитета преместила у то колективно тело које доноси одлуке консензусом и које је одлуке монополисало, о чему сам желео да говорим онда на Главном одбору када ми је одузета реч", подсетио је Мићуновић.

Избегавање правног уједињења због враћања дугова

Демократска странка би требало поново да се уједини, а тек онда да разматра друге савезе, оценио је Мићуновић, који мисли да процес уједињена иде споро због неискрене жеље да дође до њега.

"Долазили су код мене и питали ме о томе, рекао сам да треба заборавити разлике и створити једну странку, јер и грађани имају жељу да ДС буде јача", рекао је Мићуновић.

Како је оценио, "то није ишло и зато што је свако ко је напустио ДС направио своју странку".

"Нарочито није ишло, јер они који су се ДС прикључили када је била моћна на власти, нису желели да губе привилегије и они су изашли из странке, а она је остала у финансијским проблемима", прецизирао је Мићуновић.

Сада би, како је указао, сви да се "удруже симболично, али не и правно, да не би враћали дугове, што унутар странке ствара несигурност".

На питање коме је у интересу, мимо власти, да се ДС не опорави, Мићуновић је одговорио да "већина ради у корист сопствене штете, али да има и добронамерних који сматрају да треба бити независан од било којих интереса".

Он истиче да је ДС и даље "бренд на политичком тржишту и да је за странку важно да има биографију и прошлост".

У случају ДС, то је миртворна прошлост током ратова, нагласио је Мићуновић и подсетио да је ова странка донела вредности ЕУ у Србију и приближила је Унији.

Распуштање "недисциплиноване омладине"

Говорећи о опцијама да се ДС извуче из кризе, Мићуновић је кадрове означио као један од проблема и апострофирао ситуацију поводом распуштања тек изабраног руководства Демократске омладине. Он је то руководство "саветовао, приликом недавног сусрета, да остану своји и да се боре за своје принципе и вредности".

"Стално говоримо о потреби да се појаве нови и млади, а онда када ти нови дођу, ми распуштамо Омладину", указао је Мићуновић.

Према његовом тумачењу, "данас је реткост да омладина жели да се бави политиком, али пошто није дисциплинована, ми ћемо да је распустимо".

"У недостатку ауторитета се тренира строгоћа", образложио је Мићуновић, указујући да се "лични интереси и проблеми називају политиком које нема".

Он тврди да "бојкот није политика, већ озбиљно питање које се увек у прошлости испоставило као грешка".

Према Мићуновићевом ставу, ДС би требало да уради две ствари како би изашла из кризе - једна је стратешка, а друга тактичка.

Како је образложио, стратешки треба да "уозбиљи уједињење" и да ДС поново постане снага и у парламенту и ван њега.

"Друго, мора критику да учини потпуно легитимном унутар странке, да престане тренирање строгоће, распуштање одбора и имитирање Вучићевог понашања према СНС, јер се у ДС тако не понаша", поручио је Мићуновић.

Он не мисли "да је Лутовац као Вучић, јер и није такав човек, нити би то могло да прође у ДС", али напомиње да су у странкама, "поред биографије, важни и ауторитет и поверење људи".

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер