четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић: Мале странке да престану са уценама
Хроника

Драгољуб Мићуновић: Мале странке да престану са уценама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. август 2009.

Мање странке унутар владајуће коалиције морају да престану с уцењивањем. Када би и дошло до распада коалиције о коме се толико лицитира, и ти ситнији партнери који и затежу конопац морали би да се запитају да ли то за њих значи самоубиство и да знају да увек постоји други начин да се закрпи рупа која би настала изласком било кога од њих – каже у разговору за „Блиц недеље“ Драгољуб Мићуновић, председник Политичког савета ДС. 

Да ли је спор око закона о информисању угрозио коалицију, постоји ли могућност распада? 

И да је пао закон, не би пала Влада. Од тога је направљена пропагандна прича за случај да се избори догоде и пуштени су пробни балони, више да би се драматизовала ситуација него што је она објективно проблематична. Тај закон је пример како се од врло значајне ствари, а то је уређење слободе штампе, може направити политичко и политикантско питање, с којим се губе стварне могућности да се разговара о том проблему. 

Зашто је одложено гласање и какав је ваш став о закону о информисању?

Мислим да је ово гласање заказано за 31. август пре свега уважавање узбуђења које се око закона створило и прилика да се нађе најбољи начин да се ово питање реши. Мој став је да нема слободе штампе у правом смислу, нити њеног квалитета без њене одговорности. Ако неко каже да ће то увести аутоцензуру, морамо се запитати зашто је то заправо лоше. Ако човек има аутоцензуру која је израз његове моралне одговорности, он неће бити престрашен било каквом казном. Ипак морам да кажем да су казне превелике и да се с тим не слажем. Али зашто би само постојање казни заплашило једног савесног човека. Да ли ће закон проћи тог 31. августа, зависиће од тога да ли ћемо донети те додатне законе, попут закона о концентрацији медија, којима ће се евентуалне тешке последице овог закона умањити. Мислим да с овим одлагањем имамо времена да направимо добар сет европских закона.

Очекујете ли да ће Г17, након спора око закона о информисању и сукоба са СПС, убудуће блокирати друге законе?

То је ствар Владе, они морају да се о томе договоре и мислим да је то већ у плану. Не сме да постоји уцењивање о коме сам већ говорио, посебно зато што је у интересу свих који се налазе у коалицији да ова влада опстане.

Будући да је Г17 странка која у очима јавност носи баласт, видите ли њихово одвајање као потез који ће ДС-у донети бољи рејтинг?

Мислим да ту више постоји уцењивања и претњи него објективних околности. Г17 има права да води политику како жели, али зато има и обавезе да се понаша одговорно према коалицији и да зна да било какав призвук уцењивања није добар. Истина је да постоје значајне разлике, нарочиту у односу на економију, али Г17 је у многим реформским подухватима био наш партнер и мислим да због тога треба исправити шумове који постоје у комуникацији. Тешко је сада када су избори иза нас проценити колико смо добили, а колико само мандата изгубили заједничким наступом са другим странкама. Да смо ишли посебно, свачија би се тежина знала и онда би било лако установити пропорцију у подели власти. Видећемо за шта ћемо се определити на следећим изборима, али мислим да ће на крају ипак сви остати у том блоку око ДС.

Најављују се и друге промене на нашој политичкој сцени, СДП формира велику странку. Где ће се у таквој расподели налазити ДС?

Позиција ДС се не мења. Чини ми се да странка која би требало да се формира око СДП-а почива више на сарадњи по идеолошкој сродности. Још не видим неке велике промене, поготово зато што се помиње велики број политичких група које су одавно одсутне са наше политичке сцене, па не верујем да сада то може да привуче велику пажњу. Мислим да ћемо ми остати у блиској вези са актуелном социјалдемократском партијом, али да ће то постати нека већа партија која може угрозити ДС, то сигурно не. 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер