субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгољуб Мићуновић у „Прессингу“: Не кажем да је медијска слика добра, али због тога бојкотовати изборе је много већа штета него корист
Хроника

Драгољуб Мићуновић у „Прессингу“: Не кажем да је медијска слика добра, али због тога бојкотовати изборе је много већа штета него корист

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. фебруар 2020.

"Савез за Србију није концепт савеза опозиције, то је скуп људи с различитим плановима и амбицијама о којима ћемо, наводно, после победе бојкотом. Није свакоме циљ да се уђе у Европу, да се питање Косова реши компромисом", рекао је први председник обновљене ДС Драгољуб Мићуновић.

На питање да ли Демократска странка може да поврати поверење, Мићуновић је рекао да би волео да може то да каже, али да мисли да то сада није могуће.

"Брине ме јер су нове генерације, које су нешто хтеле, распустили, јер нису изабрали руководство које су хтели. Они се одричу и прошлости и будућности и тешко да такво руководство странке може да буде центар окупљања у будућности", казао је Мићуновић у емисији Прессинг на Н1.

Бошко Обрадовић је раније оштро критиковао Мићуновића написавши на Твитеру: "Да ли је могуће: од комунисте, јахања попова и Голог отока, преко лажног дисидента и договора са Милошевићем, до вечног користољубља лажног патријарха демократије и дила са Вучићем. Најбоље да коначно сам изађе на изборе да видимо колику то подршку има". Мићуновић је изјавио да је очекивао оштрију реакцију Савеза за Србију и Демократске странке.

"У СЗС седи више од половине чланова ДС, бивших функционера и председника, сви они мене знају и наблатио ме хулиган, то је из Шешељевске кухиње лаж свака. О мом поштењу сведочи моје сиромаштво, ја сам данас сиромашнији него кад сам ушао у политику, имао сам кола и гаражу, сада немам. Боље бити него имати, можда је грешка, мени је стало да будем, други воле да имају. Сада ми овај каже да сам лажни дисидент", рекао је Мићуновић.

Мићуновић је казао и да је бојкот избора деведесетих једна од његових највећих грешака, јер, каже, да су тада изашли на изборе имали би 40 посланика.

"Лукашенко влада више од 20 година, ако они хоће да сачекају 20 година да падне, ја нећу да чекам, ја ћу да се склоним. Не знам шта од тих услова могу да изборе више од онога што ОЕБС и Венецијанска комисија нуде. Медији да, али да ли ће то одмах све решити, то утиче на један део, али постоји и она друга страна Месеца, постоје људи који брину како да преживе, људи који су експлоатисани, нико о њима не води бригу. Рекли су да ће да пробуде грађане да бојкотују тако што ће да иду од куће до куће, па идите од синдиката до синдиката, скупите новац за гладне. Када кажу да никад није било мање слободе него данас, они верују да тако мотивишу масе. Та изјава је помпезна, али није истинита. Било је за време окупације, Тита, забрањивали су књиге и изложбе", навео је Мићуновић.

Он је објаснио да је деведесетих, уочи избора, постојала једна колективна емисија у којој је свако могао да каже понешто, али да су, упркос таквим условима, добили изборе у Београду, а губили тамо где нису имали контролу.

"Не мислим да су сада услови исти, прошло је 30 година. Ја не говорим да је добра медијска слика, напротив, никад није било толике преокупације других медија. Имамо јавни сервис и преношење Скупштине, али су тражили да се бојкотује, ту се чује реч парламента. Треба наставити борбу за отварање других медија, да сви могу да дођу, нарочито у току кампање, канал мора свима да пружи једнаке услове. Али због тога бојкотовати изборе то је много већа штета него корист", рекао је.

Мићуновић је рекао да по партијској линији долазе необразовани људи и да њихово бахато понашање онда мора да надокнади недостатак компетенције.

"Онда је све то натопљено мржњом, мржња делује невероватно. Потреба да се та мржња јавно изручи, парламент је добро место да се она изложи. Ја сам утицао на моје млађе колеге да не реагују на увреде. То је тиранија већине и угрожава демократију, утиче на опозицију. То се све прелива на друштво, нема удружења које није загађено тим вирусом нетолетаницје.. Ако нема дијалога, не може да се напредује".

Говорећи о уједињавању ДС-а, Мићуновић је рекао да је предлагао да се иницијатори тог процеса врате у странку, али да њима то није одговарало због задужености ДС, те им више одговара "неки лабав савез".

"Странка је остала с дуговима, тражио сам да се види како да се санирају, то никако нису могли да се договоре. Остали су дугови, ту су уплетени и они који су водили кампање, трговали минутима у кампањи, узимали кредите и странка је остала у банкроту, није могла да плаћа рачуне. То је велика одговорност. Да би се ујединили морају да покрију те дугове. Докле се стигло не знам, ја сам им предлагао кад је Ђилас откупио дугове да се макар те камате враћају", казао је.

Демократска странка је обележила 30 година од обнављања. Мићуновић је говорио како је текао тај процес.

"Не бисмо ми брзо направили ДС да није пао Берлински зид и да се нису расуле ССР и све те земље, није више било избора. Говорило се овде какав је систем, ја сам тог пролећа путовао и видео шта се догађа, дао сам интервју НИН-у који није хтео одмах да објави, тамо стоји да ће све социјалистичке земље за 5-10 година бити вишестраначке, да је то налет да мора да се успостави плурализам. Био сам лош прогнозер, после пет недеља је пао Берлински зид. Онда сам рекао колегама хајде да направимо странку. Нико није имао петљу да покрене, направили смо једно писмо о намерама, онда каже Чавошки ко ово прочита на конференцији за новинаре чини кривично дело и добија 10 година. Ко ће, настаје тишина, онда Коста онако цинично каже Мићун то да уради, он зна шта је затвор. Дошли смо на конференцију, пуно новинара, рекао сам позивам власти да нас ухапсе, јер чинимо кривично дело, оснивамо опозициону странку, а ми ћемо се бранити повељама УН, пактовима које је Југославија потписала. Милошевић је хтео да нас хапси, спасио нас је Чаушеску, који је држао велики митинг. Онда су нас оставили на миру, али без икаквих средстава".

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер