уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Драгослав Поповић: Вакцина нам доноси крај пандемије, у кампању треба кренути већ данас
Хроника

Драгослав Поповић: Вакцина нам доноси крај пандемије, у кампању треба кренути већ данас

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. новембар 2020.

Председник Удружења за јавно здравље Србије др Драгослав Поповић изјавио је за Н1 да са вакцинацијом против коронавируса не треба журити, али да имунизација здравственихр адника треба да буде највећи приоритет. За масовну вакцинацију, додао је, потребно је имати добар план, логистику и комуникацијску кампању како би се свим грађанима објаснило како ће то утицати на крај пандемије.

Поповић је у Новом дану ТВ Н1 рекао да је свакако добра весрт да су се институције у Србији састале и мобилисале да реагују, првенствено на инструкције у вези са вакцинацијом против коронавируса које су пре два дана стигле од Ковакса.

"И даље стојим да је најважније од свега имати добар план и да журба у овом моменту неће помоћи, јер можемо прескочити неке од врло важних корака. Приоритет број један јесте да заштитимо здравствене раднике, и то имају све земље као приоритет, и то СЗО одређује као приоритет, али за било какву другу масовну вакцинацију морамо имати план, спремну логистику и комуникацијску кампању да свим грађанима објаснимо које су користи од вакцинације, и како ће она утицати на крај пандемије која нам је свима велики проблем", истакао је.

Ковакс механизам, који је под патронатом УН, свим земљама засад обезбеђује 20 одсто од потреба за вакцинама

Објаснио је и да Ковакс механизам, који је под патронатом УН, свим земљама засад обезбеђује 20 одсто од потреба за вакцинама, у то у два корака. Први корак је заштита здравствених радника, а затим иде набавка вакцина за становништво старије од 65 година, и оне који имају хроничне болести.

"Ковакс није ексклузиван, и нема ништа против да свака земља направи свој аранжман са произвођачима. Сигурно је да ће нама бити потребно више од 20 одсто вакцина. Нама би требало да 70 одсто становништва буде заштићено да би тај колективни имунитет прорадио и зауставио пандемију", навео је Поповић.

У наредним месецима вакцине осталих "фармацеутских гиганата"

Подсетио је да фармацеутски гиганти попут Глаксо Смит енд Клајна и Санофија, и Џонсон и Џонсона, још нису изашли са својим вакцинама, и да се очекује да ће се то догидити у наредним недељама и месецима.

"Сигуран сам да ће долазак нових вакцина утицати на цену, то је нешто што нам говори да не треба трчати са првим вакцинама", поручио је Поповић.

Подвукао је и да све досад представљене вакцине развијају ефекат који желимо да видимо, и задовољавају стандарде ефикасности и безбедности.

"О вакцинама постоји једна ствар која се рутински ради, и врло је важна, а то је да се контрола безбеднсоти и квалитета не завршава када Агенција да зелено светло за улазак у земљу. Она траје све време вакцинације. Исто тако, оно што је правило је да се никада у једну земљу не шаље једна серија, увек се једна серија да у више земља да се прати како фунцкионише, да се не деси, ако морате да повучете једну серију, да земља остане у потпуности без вакцине. Оно што је правило је да када добијемо једну серију, можемо да знамо где је та серија у другој некој земљи у употреби. То је нешто што између осталог спречава ситуацију да имамо различите производе за различите земље", објаснио је Поповић.

Казао је и да би био разочаран да вакцина против коронавируса досад није развијена.

"Ово је 21. век, и технологија коју данас имамо се не нможе поредити са оном пре 50, 70 година. Заправо се дивим оним људима пре 70 година, они су заиста радили у мраку. Изузетно је важно што се десила мобилизација науке. Сад имамо и нову технологију коју ћемо моћи користити у будућнсоти. Индустрија је ускочила и дала своје капацитете за производњу тих вакцина, ниједан корак у контроли квалитета није прескочен. Да смо чекали дуже, не би било добро, јер очито је да нас ова епидемија удара са свих страна", навео је гост Новог дана.

Поповић је рекао и да ће дистрибуција вакцина бити велики изазов, јер оне које су досад развијене имају разлиите температурне услове за чување. Казао је и да треба припремити ствари попут шприцева и и гала, јер 10 милиона доза сигурно неће доћи пуњене у шприцевима, а важно је како је рекао, и обезбедити потпуне мере заштите на сваком месту где се буде давала вакцина како би и они које је дају, и они који је примају, били заштићени од ковида.

Добра одлука српских власти да вакцина не буде обавезна

Мишљења је и да је добра одлука српских власти да вакцина против ковида не буде обавезна.

"Не смемо се сувише ослањати на обавезност само, јер кад се ослањате на обавезност имате неки отпор. Важно је разговарати с грађанима и надам се да ће промотивна кампања за вакцинацију кренути данас поподне. Људи имају различите бојазни, то говори анкета коју смо радили, само једна четвртина грађана је спремна да прими вакцину, али само једна четвртина одбија да је прими, оне две четвртине су неодлучни, и наш задатак је да те неодлучне пребацимо у одлучне", поручио је Поповић истичући да отпор вакцинацији значи продужетак пандемије и свих проблема које она носи са собом.

Ирационално што се поједини грађани према вакцини односе у зависности од земље њеног порекла

Рекао је и да је ирационално што се поједини грађани према вакцини односе у зависности од земље њеног порекла, и да је њима потребно објаснити да земља порекла не одређује квалитет, већ стандарди које имамо.

Упутство СТО да се сви вакцинишу, и они који су прележали ковид

Грађанима је саветовао и да када до вакцинације дође, траже писани траг да су примили обе дозе, јер како ствари тренутно стоје, та потврда ће им нпр. бити потребна да путују.

Упитан да ли ће се вакцинисати и особе које су прележале ковид, Поповић је рекао да је упутство СТО да се сви вакцинишу, и да није проблем ако је неко ко је прележао болест добије вакцину, јер ће се тако његов имунитет само подићи на виши ниво. Никакво тестирање пре вакцинације се неће обављати, јер то, како је рекао, обезвређује хитност која нам је потребна у овој ситуацији.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер