субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дритан Абазовић: Имамо оперативне податке да Веселин Вељовић и још четири особе организују окупљања грађана; „Мишљење Венецијанске комисије“ је мишљење, а не обавеза; Не меркам функцију премијера
Хроника

Дритан Абазовић: Имамо оперативне податке да Веселин Вељовић и још четири особе организују окупљања грађана; „Мишљење Венецијанске комисије“ је мишљење, а не обавеза; Не меркам функцију премијера

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. април 2021.

Потпредсједник Владе Црне Горе Дритан Абазовић подсјетио је да међународни партнери нису били задовољни претходним рјешењима у вези тужилачких закона, али и да су се они тицали процедура, а не суштине измјена.

Не сматра да се ради о "шамарима ЕУ" јер у Црној Гори имамо блокаду тужилачког и судског система.

Истакао је да се ради о сложеним стварима и да је Европска комисија пробала да објасни да системски закони треба да преживе промјену власти.

Абазовић је рекао да је у Бриселу разговарао са партнерима и схватио у чему је проблем, те да се због тога одустало од промјене Закона о специјалном тужилаштву и да је то уступак Европској комисији, америчкој администрацији и осталим партнерима.

"То је био највећи камен спотицања."

Тврди да су политичким дијалогом успјели да дођу до договора око измјена закона.

Абазовић је саопштио да су представници Демократа били присутни на свим састанцима.

"Након трећег састанка смо обавијестили јавност да имамо нацрт, али је процес отворен и дневно се мијења и отворен је све док не буде изгласан у Скупштини".

Сматра да су против тужилачких закона они који не желе добро Црној Гори.

"Мишљење Венецијанске комисије је мишљење, није обавеза. Ми прихватамо да се сложимо са огромном већином мишљења због партнерског односа."

Промјена композиције Тужилачког савјета је потпуно усклађена са мишљењем Венецијанске комисије, тврди Абазовић.

Абазовић наводи да нема више политичког монопола гдје се из једног центра моћи одлучује.

"Ако смо ускладили 90 одсто или више закона са мишљењен ВК и партнера, дозволите да имамо суверенитета да за барем 10% одлучимо сами о измјени закона", рекао је потпредсјеник Владе.

Абазовић каже да је спреман и да разговара са представницима опозиције око тужилачких закона.

"Треба да донесемо буџет и још 120 аката", наводи Абазовић.

"У случајевима високе корупције је било 944 пријаве у 2019. година. Покренуто је 38 истрага и нема нити једне пресуде", рекао је Абазовић указујући на значај измјена и допуна Закона о државном тужилаштву.

Истиче да ако се тако настави, Црна Гора ће потонути.

Један од тужилаца је добио стан од државе усред случаја "државни удар", открио је Абазовић.

Потпредсједник Владе је казао да не може да разумије да се дешава да је Петар Ивановић и даље посланик и на слободи, и да је за тај и низ других пропуста крив специјални тужилац Миливоје Катнић.

Абазовић сматра да је највећа трагедија Црне Горе што нико није одговоран.

"Ја сам разговарао са много тужилаца и ја видим у њима страх. Умјесто да се ми плашимо њих. Они немају подршку, а кад им говорите о случајевима који су историјски, видите страх. Мени је непријатно због тога, али ако немају храбрости да се суоче са тим, нека уступе мјесто неком другом", поручио је Абазовић.

Абазовић тврди да имају оперативне податке да Веселин Вељовић и још четири особе од којих су неки бивши, а неки садашњи припадници полиције и Специјалне антитерористичке јединице имају везе са окупљањима грађана.

То што постоје оперативна сазнања не значи да је неко починио и кривично дјело.

Он је поручио грађанима да не буду изманипулисани од оних који штите своје незаконито богатство причом о патриотизму и заштити државних интереса.

"Од ових пет људи које сам поменуо, вјерујем да најмање троје нећи проћи провјере о поријеклу имовине."

Абазовић сматра да промјене у полицији нису у потпуности бесмислене јер прикупљени подаци могу бити коришћени и у каснијем периоду.

Он сматра да је сукоб Милана Кнежевића и Здравка Кривокапића настао због опаске коју није схватио озбиљно и он није доживио да је оптужен од стране премијера да руши Владу.

"Фашизам и сегрегација су неприхватљиви. Закон о држављанству је из 2008. и донио га је ДПС. Претходна Влада је донијела пројекат економског држављанства, а овдје може да неко живи 30 година и да не добије држављанство. Па да ли неко очекује да МУП не поштује Закон?"

Поновио је да нико неће изгубити црногорско држављанство ако се држављанства сам не одрекне.

Абазовић наводи да се мора изабрати модел - да ли гласају људи који живе у Црној Гори или сви који имају држављанство. Напомиње да постоји и ситуација да неки грађани имају два гласа, односно да гласају у више држава.

Потпредсједник Владе каже да има различитих модела и да је један да дијаспора има загарантоване мандате у Скупштини, да је једна од опција да дијаспора гласа у конзуларним представништвима...

Абазовић упозорава да се манипулише озбиљном тезом о политичком и етничком инжињерингом и да су то радили они који за то оптужују Владу.

"Њихова политика је отјерала људе одавде. Они су давали држављанство онима које су процијенили политички подобним...Срамно је и непоштено да оптужују ове људе да пробају да инжињерингом доведу у питање државни статус".

Абазовић је подсјетио колико пута су говорили о погрешном бирачком списком, а да садашња опозиција проблематизује то и приписује то новој власти.

Абазовић каже да са Кривокапићем има коректну сарадњу, да се слажу око кључних стратешких ствари, да има ствари око којих се не слаже, што види као плус..

"Не мјеркам премијерску позицију, немам ту амбицију", тврди Абазовић.

"Грађански покрет УРА неће одустати од својих принципа. Ништа супротно националном интересу се неће урадити."

Абазовић признаје да ситуација са министром Лепосавићем јесте необична, али не и апокалиптична.

"Наше одлуке неће зависити од одлука других, а ово је предлог премијера. Ако предлог не прође, премијер може да каже да идемо даље или да захтјева гласање о повјерењу Влади."

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер