петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Државно тужилаштво Белорусије упутило Литванији захтев за изручење Светлане Тихановскаје; Габријелијус Ландсбергис: Пре ће постати хладно у паклу него што ћемо размотрити ваш захтев
Хроника

Државно тужилаштво Белорусије упутило Литванији захтев за изручење Светлане Тихановскаје; Габријелијус Ландсбергис: Пре ће постати хладно у паклу него што ћемо размотрити ваш захтев

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. март 2021.

 Државно тужилаштво Белорусије упутило је Литванији захтев за изручење бивше председничке кандидаткиње Светлане Тихановскаје.

Како се наводи у саопштењу Тужилаштва, захтев за изручење Светлане Тихановскаје је упућен како би она била кривично гоњена због кршења правног поретка и јавне безбедности.

Раније је Истражни комитет Белорусије иницирао екстрадицију Тихановскаје, која се и даље налази у Литванији.

С тим у вези, из Виљнуса је стигао одговор да је захтев Минска одбијен.

„Литванија не изручује људе који су мете политичког прогона. Минск то добро зна“, саопштила је прес-служба литванског Министарства иностраних послова.

Подсетимо, масовни протести опозиције у Белорусији почели су 9. августа, након председничких избора. Према подацима Централне изборне комисије, на изборима је победио актуелни председник Александар Лукашенко са 80,1 одсто освојених гласова. Опозиција није признала резултате избора и сматра да је победила Светлана Тихановскаја.

Против Тихановскаје и чланова координационог савета опозиције, који је формиран на њену иницијативу, покренут је кривични поступак, између осталог, по предмету завере ради преузимања власти и позива на стварање екстремистичких формација.

Литванија одбила да изручи Тихановскају белоруским властима

Белорусија је објавила да је од Литваније затражила изручење опозиционе лидерке Светлане Тихановскаје, али је Виљнус одмах одбацио тај захтев.

Тужилаштво Белорусије је навело да је од колега у Литванији, на основу билатералног споразума из 1992. године, затражило изручење Тихановскаје како би била процесуирана „због кривичних дела против јавне безбедности“, а у вези с улогом коју је имала у протестном покрету после председничких избора у августу, преноси Франс прес.

Међутим, литвански министар спољних послова Габријелијус Ландсбергис рекао је да „сви који су уточиште нашли у Литванији могу да се осећају безбедно, јер неће бити враћени режимима који их траже, било због њихове борбе за демократију и слободу изражавања или због њихових уверења“.

 „Имамо само једну ствар да кажемо белоруском режиму – Пре ће постати хладно у паклу него што ћемо размотрити ваш захтев“, казао је Ландсбергис.

Тихановскаја, која се одмах после избора склонила у Литванију да би избегла хапшење, на Твитеру је изразила захвалност тој земљи „не само на супротстављању“ режиму белоруског председника Александра Лукашенка, већ и на „слању снажне поруке подршке Белорусима“.

Масовни антивладини протести почели су широм Белорусије после председничких избора 9. августа, због званичних резултата гласања, према којима је Лукашенко освојио више од 80 одсто гласова. Противници Лукашенка тврде да су избори покрадени.

Упркос настојању власти да угуше протесте хапшењима и репресијом над демонстрантима и активистима, масовни протести су трајали до децембра, односно до доласка изразито хладног времена.

Тихановскају, која је неочекивано постала главни ривал Лукашенку на изборима после хапшења других истакнутих опозиционара, белоруске власти оптужују да је организовала „масовне немире“, а процес против ње води се и због „позива на акције које подривају националну безбедност“.

Истражитељи су објавили видео снимак, за који тврде да показује како Тихановскаја после избора дискутује о плану за заузимање владиних зграда у Гомељу, другом по величини белоруском граду.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер