петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ДСС позива Србе да бојкотују изборе на Косову
Хроника

ДСС позива Србе да бојкотују изборе на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. новембар 2010.

Посланици Демократске странке Србије (ДСС) позвали су данас косовске Србе на бојкот ванредних парламентарних избора на Косову и Метохији, наводећи да би излазак на те изборе значио признање нелегално проглашене независности Косова.

У делу седнице Скупштине Србије у коме посланици сваког уторка и четвртка од представника власти могу да затраже одредјене информације, посланици ДСС-а су навели да је огромна већина Срба до сада бојкотовала све изборе, али да су сада "у паници и страху", будући да Влада Србије није заузела јасан став по питању изласка на изборе.

Они су упитали и зашто је из Владе Србије најављено да ће свој став саопштити само дан пре истека рока за подношење листа за учешће на тим изборима.

ЛДП је честитала Црној Гори добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ, наводећи да ће Србија то тек постати за годину дана, а да је предуслов за то испуњавање преосталих обавеза према Хашком суду, односно хапшење и изручење Ратка Младића и Горана Хаџића.

Посланици те странке су упитали министра одбране Драгана Шутановца и председника Србије Бориса Тадића када је Младић пензионисан, ко га је пензионисао и до када је имао право да буде у војним објектима.

Самостални посланик Драган Шормаз је изнео примедбе на рад тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића, који, према његовом мишљењу, није способан да обави оно што је неопходно да би сарадња са Хашким судом била настављена.

СНС је протествовала због тога што Скупштина општине Косовска Митровица, у којој је недавно формирана нова већина, чији је стожер СНС, не може да добије од ресорног министарства сагласност за израду печата.

Посланици те странке сматрају да је узрок то што новостворена владајућа већина "није по вољи" Министарства за државну управу и локалну самоуправу и министра Милана Марковића.

Радикали су поново упитали надлежне државне органе шта предузимају у циљу заштите основних људских права лидера СРС Војислава Шешеља, док је самостални посланик Јован Дамјановић апеловао на решавање проблема у земунском насељу Грмеч, где неколико ромских породица већ пар година нема струју.

Посланици су потом прешли на обједињену начелну расправу о неколико законских предлога који се односе на задуживање државе код комерцијалних банака, као и о потврђивању неколико споразума.

Посланици ће разматрати Предлог закона о задуживању Србије код неколико банака које су дале заједничку понуду и Предлог закона о давању гаранције Србије банкама Сосијете женерал и Уникредит у вези са задужењем авиокомпаније Јат ервејз.

На дневном реду је и Предлог закона о потврђивању Уговора Владе Србије и кинеске Експорт импорт банке о државном концесионалном зајму за систем за инспекцију контејнера НУЦТЕЦХ.

Посланици ће разматрати и Предлог закона о потврђивању допуна Конвенције о стварању Савета за царинску сарадњу, као и потврђивање Споразума влада Србије и Украјине о узајамној помоћи у царинским питањима.

Посланици су до сада у начелу размотрили 16 законских предлога од укупно 36 тачака дневног реда седнице.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер