Хроника

ДСС: У Статуту Војводине више од 20 противуставних одредби

Штампа
понедељак, 09. новембар 2009.

Демократска странка Србије упозорава да у Статуту има више од 20 противуставних одредби.

ДСС ће, ако буде потребно, противуставне одредбе из предлога Статута Војводине и Закона о преносу надлежности оспорити пред Уставним судом Србије, изјавио је функционер те странке Зоран Лончар.

"ДСС ће изаћи са детаљном аргументацијом током скупштинске расправе, најављене за следећу недељу и ако буде неопходно све одредбе које остану неуставне оспорити пред Уставним судом Србије", казао је на конференцији за новинаре Лончар који је председник покрајинског одбора ДСС.

Лончар је навео да ДСС сматра да је и упркос изменама, предлог Статута и даље заснован на противуставним одредбама које Војводини уместо аутономије дају елементе државности и стварају пут да се створи држава у држави.

"На основу почетне правне анализе, ДСС указује да више од 20 одредби и у таквом, измењеном предлогу Статута и Закона о утврђивању надлежности и даље остаје портивуставно", казао је он и додао да није довољно, како режимски аналитичари тврде, да одредбе у највећем и најважнијем делу буду усаглашене са Уставом већ да све морају да буду у складу са тим највишим правним актом.

Лончар је додао да је и то што је расправа у Скупштини Војводине вођена без присуства јавности показало колико је власт уверена у правну аргументацију Статута и Закона.

Према његовим речима, "спорне одредбе се односе на територију АП Војводине, референдум о територији чиме се отвара могућност стављања посебног територијалног суверенитета супротно Уставу који каже да је Србија јединствена и недељива територија".

Спорне су, како је подсетио и одредбе о представништвима Војводине у иностранству, закључивању међурегионалних споразума без обзира што су преименоване из закључивања међународних споразума, о војвођанској Академији наука, о латиничном писму српског језика.

Потпредседник странке Слободан Самарџић подсетио је да је и поступак на који су предлози Статута и Закона донети неуставан и противуставан, јер је, између осталог тај Закон требало донети пре Статута.

Самарџић је рекао да ДСС неће седети скрштених руку и да ће се борити правним, политичким, јавним и скупштинским средствима да се Закон и статут не усвоје јер представљају велику политичку опасност да се процес одвајања радикализује. ДСС ће у том циљу, како је речено свакодневно организовати протесте у војвођанским општинама и градовима.

(Мондо)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]