четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џејмс Апатурај: Суштински изазов на Западном Балкану је однос Београда и Приштине, а НАТО жели да га реши
Хроника

Џејмс Апатурај: Суштински изазов на Западном Балкану је однос Београда и Приштине, а НАТО жели да га реши

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2019.

 Праг -- Суштински изазов на Западном Балкану је однос Београда и Приштине, а НАТО жели да га реши, рекао је заменик помоћника генералног секретара НАТО Џемјс Апатурај.

"Није преостало много суштинских изазова на Западном Балкану, али један од њих је однос између Приштине и Београда и решавање овог питања. Стога, желимо да урадимо све како бисмо томе допринели", рекао је Апатураи у интервјуу за Радио Слободна Европа.

Он је истакао и да ће Кфор остати на Косову и настављати да обавља свој посао који подразумева да се осигура безбедно окружење.

Говорећи о односу НАТО према безбедносним снагама Косова или потенцијалној будућој косовској војсци, Апатураи каже да се интерно разматра какву ће им реформску подршку пружити НАТО.

"Ради се о практичној, али и политичкој расправи због импликација на Косову и односима Косова са суседима. Међутим, није тајна да у Алијанси имамо и проблем држава које признају и не признају Косово. За њих је ово компликовано питање. Морамо о томе расправљати мало више и скоро сам сигуран да ће бити неких последица, али нисмо још стигли до тога", рекао је он.

Упитан да ли ће се те последице тицати КБС или Косова, Апатураи каже да ће се, како он гледа на ствари, "стварне последице тицати подршке КБС или војсци Косова". Наравно, додаје, постоје и већа политичка питања која се тичу, на пример, подршке НАТО дијалогу измедју Приштине и Београда.

Истиче да НАТО такође има изузетне односе са Србијом. Апатураи каже да НАТО поштује војну неутралност Србије и да није у потрази за новим чланицама.

"Србија је 100 одсто јасно дала до знања да је не занима чланство, нити сада, нити у блиској будућности. Ми то поштујемо. Ми поштујемо њихову неутралност", рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер