петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Бајерли: Армија САД неће служити Пољској као штит против било кога
Хроника

Џон Бајерли: Армија САД неће служити Пољској као штит против било кога

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. новембар 2009.

Москва – Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров запрепашћен је изјавом Радослава Сикорског, министра иностраних послова Пољске, који је затражио од САД да, уместо елемената противракетне одбране, пошаљу у Пољску војнике као „штит од руске агресије”. Поред тога, Сикорски сматра да је Европи одавно потребно „стратешко бодрење” од стране Вашингтона. Свој захтев је шеф пољског МИП-а објаснио војним вежбама које су Русија и Белорусија у септембру одржале недалеко од пољске територије, и у којима су учествовале стотине тенкова, док се у Пољској налази само шест америчких војника.

Сикорски је истакао да је Варшава посебно узнемирена чињеницом да је вежбано коришћење атомског оружја и имитација искрцавања на пољску обалу. Истакавши да просто не може да поверује да су речи Сикорског исправно пренете, Лавров је рекао:

„Ја познајем Сикорског. Он је на мене увек остављао утисак искусног човека који разуме процесе који се одвијају у Европи, па зато, пре него што прокоментаришем те изјаве, желим да се уверим да их је он заиста изговорио. Али, ако се покаже да јесте, онда морам да изразим велико запрепашћење зато што сам с њим најподробније разговарао о тим проблемима, које треба решавати у контексту европске безбедности, о циљевима који су постављени у иницијативи Русије о закључивању новог договора о европској безбедности, као и о нашим ставовима о противракетној одбрани”.

Константин Косачов, председник думског комитета за међународне односе, изјавио је да таква изјава Сикорског може негативно да утиче на даљи развој руско-пољских односа, и да Пољска на тај начин покушава да реши своје унутрашње проблеме. „То је за Пољску интересантан комерцијални пројекат”, казао је Косачов.

Он је подсетио да је донедавно боравак америчких војника на територији Немачке доносио државној каси домаћина око седам милијарди евра годишње, па, пошто „господин Сикорски то добро зна”, он просто покушава да обезбеди приход својој земљи. Косачов је додао да је циљ војних вежби био искључиво одбрамбени и да Русија и Белорусија никоме не прете, и да би руски МИП на овакве изјаве морао да реагује „врло јасно и врло оштро”.

Занимљиво је да су руске реакције биле заиста далеко од „оштрих”. Разлога за то има више. У Русији је свима јасно да је ова изјава намењена Вашингтону (уосталом, тамо је и дата) у тренутку кад Пољска покушава да се избори за некакву компензацију због одустајања САД од постављања елемената противракетне одбране на пољској територији. Да би добила максимум – мора максимално да драматизује ситуацију. Како другачије схватити да су Сикорском тек сада засметале вежбе одржане у септембру и да је непосредно после тих вежби говорио потпуно супротно.

Поред тога, односи између две земље се лагано нормализују после посете Путина Пољској и одлуке „Гаспрома” да удовољи захтеву Доналда Туска о повећању обима гаса који се испоручује Пољској и продужења уговора до 2037. године. И треће, за Москву је најважније да неће бити трећег позиционог рејона америчке ПРО и да, иако се изјава Сикорског може тумачити као позив Америци да преиспита споразум између НАТО-а и Русије према коме на територији нових чланица НАТО-а алијанса неће размештати своје оружане снаге, она ни на који начин неће утицати на одлуку САД да „ресетује” односе са Русијом. То је синоћ потврдио и амбасадор САД у Москви Џон Бајерли изјавивши да америчка армија, иако је Пољска њен савезник и чланица НАТО-а, не намерава да служи Пољској „као штит против било кога”, већ да само може да помогне пољској армији да се модернизује. „То (мисли се на помоћ у модернизацији) уопште није повезано са претњама споља које уопште не постоје”, казао је Бајерли.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер