петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Мекејн: Време да се размотри промена режима у Северној Кореји
Хроника

Џон Мекејн: Време да се размотри промена режима у Северној Кореји

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 28. новембар 2010.

Једина предвидива ствар код севернокорејског режима је његова непредвидивост, оценио је данас за Си-Ен-Ен (ЦНН) нацелник Америчког здруженог генералштаба, адмирал Мајк Мулен, саопштено је из прес службе америчких снага.

Мулен је рекао да лидер Северне Кореје Ким Џонг-ил покушава да осигура пренос власти на свог сина Ким Џонг-уна.

Он је навео да су потапање јужнокорејског брода Чеонан у марту и артиљеријски напади на острво Јеонгпионг 23. новембра део тог процеса.

Мулен је севернокорејског лидера назвао ратоборним и опасним.

„Он константно ради на дестабилизацији ситуације и једино је предвидив у својој непредвидивости. Он покушава све око себе да увери у свој потенцијал да би могао да уђе у рат са Јужном Корејом”, рекао је амерички адмирал.

Амерички републикански сенатор Џон Мекејн, бивши маринац, рекао је такође данас за ЦНН да је дошло време да се размотри „промена режима” у Северној Кореји, али он није прецизирао на који начин би то могло да буде остварено.

Мекејн, главни републиканац у Комитету оружаних снага Сената, рекао је да он не предлаже војну акцију против Пјонгјанга и додао да би Кина, најближи сусед Северне Кореје, требало да преузме одговорнију улогу на Корејском полуострву.

„Кључ за решење ове ситуације, очигледно је Кина. А, на несрећу, Кина се не понаша као одговорна светска сила. Не може бити у дугорочном интересу Пекинга да дође до обнављања конфликта на Корејском полуострву”, оценио је Мекејн за ЦНН.

Северна Кореја, како наводе америчке снаге, на путу је да развије нуклеарно наоружање, а њен лидер Ким Џонг-ил више пута је као разлог за артиљеријске нападе на јужнокорејско острво Јеонгпионг навео „последње заједничке војне вежбе Вашингтона и Сеула”.

Мулен је рекао да су, међутим, те вежбе које су почеле раније овог месеца, дуго унапред биле планиране. У њима учествује 70.000 јужнокорејских војника.

„Њихов циљ је безбедност у Жутом мору, посебно када се ради о подморницама. Њима желимо да пошаљемо веома снажан сигнал да ће бити кажњен свако ко угрози безбедност у Жутом мору, али и да сарађујемо са својим савезницима у Јужној Кореји”, поручио је Мулен.

Он је додао да су САД и Јужна Кореја усредсређени на спречавање насиља, као и да неће дозволити да се ситуација отме контроли.

Мулен је истакао да је и Кина позвала на уздржаност и оценио да је Пекинг једини који може да примени свој утицај на Северну Кореју.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер