уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џон Сејлор: Не мора Србија да се ограничи на Европу и САД, већ треба да се отвори и према Русији и истоку
Хроника

Џон Сејлор: Не мора Србија да се ограничи на Европу и САД, већ треба да се отвори и према Русији и истоку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. мај 2008.
Бранко Микашиновић, Вашингтон, VOA 20.05.2008

Колико изборни резултат, преговори о новој власти и тренутна политичка ситуација у Србији утичу на економска кретања? Бранко Микашиновић упитао је то председника Пословног савета САД-Србија, Џона Сејлора.

СЕЈЛОР: Надамо се да ће - без обзира на то ко формира нову владу - она бити оријентисана према Европи. Србија је европска земља и таква оријентација је сходно томе нормална и прихватљива и Европи и САД. И сами бирачи у Србији су се већински тако определили. Свака нова влада мораће да се докаже будућим делима, без обзира на предизборну реторику и аранжмане. Коалициона влада ће највероватније бити производ комромиса и концесија, а таква ће претпостављам, морати да буде и политика нове владе.

ГЛАС АМЕРИКЕ: Да ли ће бити разлике у међународном третману Србије, ако нову владу формира проевропска или националистича коалиција?

СЕЈЛОР: Ако проевропска коалиција формира нову владу, свима ће лакнути и видећете интензивнију економску активност, поготово у погледу инвестиционих могућности у Србији. Уколико додју на власт националисти на челу са Коштуницом, који примарно акценат стављају на очување Косова и ако буде поништен Споразум о стабилизацији и придруживању, то ће свакако упутити узнемиравајуће сигнале Европи и САД.

Медјутим, у овом моменту говоримо једноставно о политичкој реторици и требало би сачекати и видети како ће се нова влада поставити према свету и својој економској проблематици. Мислим да је и Русији потребна европска партиципација Србије и њена економска сарадња и са западом и са истоком. Поред тога, са инвестиционе тачке гледишта све земље око Србије, од Црне Горе преко Босне и Херцеговине, Македоније, Хрватске и Румуније боре се за што већи прилив инвестиција и отвореност ка економској сарадњи. То није случај са Србијом, а како ми то многи кажу, то је углавном због политичке неизвесности.

ГЛАС АМЕРИКЕ: Какви су изгледи за економију Србије у непосредној будућности и наредних пет година?

СЕЈЛОР: Србија нема нафту или природни гас, али она има нешто што друге земље немају, а то је веома образована, талентована  и професионална радна снага, а то привлачи све инвеститоре. Оног момента када се успостави нова и стабилна влада, Србија ће постати регионални економски динамо. Медјутим, питање је како одвојити политику од реалности и бизниса. Одговор је у томе да Србија не би требало да се изолује, њој је потребна проевропска оријентација. Не мора Србија да се ограничи  на Европу и САД, већ треба да се отвори и према Русији и истоку. Но, за сада, главно питање за многе од нас јесте: када ће Србија моћи да крене тим путем.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер