Хроника

Џон Завалес: Мишљење МСП потврдило да је резолуција УН 1244 и даље на снази

Штампа
среда, 11. август 2010.

Какве би могле да буду даље последице одлуке Међународног суда правде о независности Косова, по унутрашњу политичку ситуацију у Србији и широм света, коментарише политички аналитичар Џон Завалес.

Завалес: У правном смислу, мишљење Међународног суда правде представља веома уску, техничку одлуку, у којој је једноставно предочено да сама декларација о независности Косова не представља кршење закона јер међународно право не садржи експлицитну забрану објављивања декларације о независности, пошто она сама по себи не успоставља статус државности или право ентитета на отцепљење, већ једноставно представља саопштење о намери аутора. Дакле, тим мишљењем се не ствара основа за признавање државности или промену статуса. У образложењу суд је указао да се није бавио питањем статуса и да није изнео било какве препоруке или наредбе да земље признају независност Косова. Међутим, мишљењем Суда се јасно ставља до знања да је резолуција УН 1244 и даље на снази. Том резолуцијом предвиђа се решење постигнуто преговорима о високом степену аутономије Косова у оквиру Србије, док се не предвиђају било какве промене статуса без одобрења Савета безбедности УН.

Са политичке тачке гледишта, Приштина настоји да презентира мишљење Међународног суда правде као далеко ширу подршку праву Косова на независност, и тако га и тумачи. Ипак, мишљење Суда би могло да резултира додатним признавањима независности Косова, и мислим да ће земље које ће сада признати Косово бити уствари оне које су већ размишљале да то учине. Међутим, не очекујем да ће земље које до сада нису признале независност Косова променити свој став, тим пре што се мишљење Суда тумачи у извесном смислу и као политичка одлука.

Охрабрење за остале сецесионистичке покрете

Глас Америке: Какав утицај би одлука Суда могла да има на унутрашњу ситуацију у Србији и широм света?

Завалес: Већина људи је била изненађена одлуком суда, која је уска, техничке природе и једнострана. Србија сада предузима дипломатску офанзиву и апелује на разне земље да не признају независност Косова. Аргументи Београда су да мишљење суда није дало одговор на суштинско питање статуса, да се фокусирало на уска и техничка питања, а да је кључно питање било преформулисано како би дало могућност Суду да донесе сврсисходно мишљење.

Присталице косовске независности тврде да је Косово јединствен случај и да према томе не представља преседан. Међутим, иронично је да је одлука Суда игнорисала дуго заговарану јединствену природу косовске независности, пошто је декларација прихваћена ван резолуције УН 1244, чиме је дато опште право - било где и било којој мањини - да једнострано прогласи независност. Мислим да ће се то одразити и на друге сецесионистичке покрете. Шта би сада, рецимо, могло да спречи Курде у Ираку, Баскијце у Шпанији и друге етничке групе да објаве декларацију о независности, што би могло да доведе у питање стабилност међународних односа и међународног права.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]