Хроника

Џорџ Сорош: ЕУ не сме да склапа компромисе о правилима којима је доделу новца земљама чланицама условила поштовањем владавине права

Штампа
четвртак, 19. новембар 2020.

 Европска унија не сме да склапа компромисе о правилима којима је доделу новца земљама чланицама условила поштовањем владавине права, а њен одговор на изазов који су јој због тога упутиле Мађарска и Пољска, одредиће да ли ће опстати као отворено друштво, привржено вредностима на којима је основано, оценио је амерички милијардер и филантроп мађарског порекла Џорџ Сорош.

Сорош, који је председник управе Сорош фонда и Фондације отворено друштво, подсећа да су Мађарска и Пољска уложиле вето на вишегодишњи буџет и Фонд за опоравак ЕУ због одлуке да се додела средстава из тих извора услови поштовањем владавине права.

"Иако те две земље имају највећу корист од буџета, њихове владе се жестоко противе услову владавине права који је ЕУ усвојила на захтев Европског парламента. Оне знају да су одговорне за шокантно кршење владавине права и не желе да плате цену", навео је Сорош у ауторском тексту за портал Проџект синдикејт (Project Syndicate), са седиштем у Прагу.

Према оцени Сороша, није у питању апстрактна концепција владавине права којој се толико противе мађарски премијер Виктор Орбан и фактични владар Пољске, шеф владајуће партије Јарослав Качињски, колико је за њих владавина права препрека личној и политичкој корупцији, преноси портал ЕУРАЦТИВ.рс.

Сорош наводи да је вето "очајничка игра двојице серијских преступника" и "корак без преседана" који је изазвао конфузију међу чланицама ЕУ, али да ближа анализа показује да постоји начин да се он заобиђе.

"Одлука о владавини права је усвојена. У случају да не буде сагласности о новом буџету, стари буџет, који истиче крајем 2020. године, биче продужаван на годишњој основи. Мађарска и Пољска не би добијале средства из тог буџета пошто њихове владе крше владавину права", појаснио је Сорош.

Слично је, пише Сорош и са Фондом за опоравак вредним 750 милијарди евра, који би могао да се користи применом процедуре појачане сарадње, што је предложио члан Европског парламента и бивши белгијски премијер Ги Верхофстат.

Та процедура дозвољава да група од најмање девет држава ЕУ ступи у тешњу интеграцију или сарадњу у одређеним областима, а циљ њеног увођења било је управо превазилажење блокада у Унији.

"Ако ЕУ крене тим путем, вето Орбана и Качињског било би могуће заобићи", оценио је Сорош, додајући да је само питање да ли ЕУ, "можда и под вођством немачке канцеларке Ангеле Меркел, може да смогне политичку вољу за то".

Сорош је у тексту нагласио да је уверени присталица ЕУ као модела отвореног друштва изграђеног на владавини права, а да је, пошто је пореклом мађарски јевреј, посебно забринут због ситуације у Мађарској, у којој је као филантроп активан већ 30 година.

(ЕУРАЦТИВ.рс-Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]