четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Џозеф Бајден: Без физичких гаранција територијалног интегритета Грузије
Хроника

Џозеф Бајден: Без физичких гаранција територијалног интегритета Грузије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јул 2009.

Амерички потпредседник Џозеф Бајден је, на почетку посете Грузији у среду, рекао да ће САД подржати ову земљу у којој је власт промењена револуцијом и у чији се 'демократски карактер све више верује'.

Имајући у виду прошлогодишњи кратки рат Грузије са Русијом, потпредседник Бајден је рекао BBC-је да ће Америка подржати територијални интегритет Грузије - али да то не значи да ће га и 'физички гарантовати'.

Грузијски председник Сакашвили је рекао да ће тражити од госта из Вашингтона помоћ за службу пограничних патрола дуж границе између централне Грузије и две спорне области које су прогласиле независност и које Москва признаје (Јужне Осетије и Абхазије).

Председник Грузије Михаил Сакашвили је, уочи посете америчког потпредседника Џоа Бајдена Тбилсију, обећао да ће у земљи спровести низ демократских реформи.

У обраћању парламенту, председник Сакашвили је предложио одржавање превремених локалних избора, директно бирање градоначелника и смањење председничких овлашћења, као и промене у централној изборној комисији Грузије и препуштање дела контроле над медијским јавним сервисом опозицији.

Критичари међутим тврде да је председник Сакашвили пропустио прилику да се позабави најважнијим питањима, као што су односи са Москвом и статус отцепљених региона Јужне Осетије и Абхазије.

Опозиција у Грузији оптужује Сакашвилија за изазивање кратког рата са Русијом августа прошле године, за неспровођење закона и споре демократске реформе.

Говор који је Сакашвили одржао у понедељак био је порука онима који га оптужују за злоупотребу власти, оцењује BBC-јев дописник из Грузије.

Посланици у парламенту, у којем Сакашвилијева странка има већину, са одобравањем су слушали председниково обраћање.

Опозициони лидери су говор, међутим, углавном оценили као "плитак" и намењен поправљању имиџа председника међу широким народним масама, којима Сакашвили жели да, како тврде, "пружи илузију о политичком плурализму".

Опозиција захтева што скорије расписивање нових председничких избора.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер