Početna strana > Hronika > DŽozef Griboski: Odluka MSP fundamentalna promena u međunarodnom poimanju suvereniteta
Hronika

DŽozef Griboski: Odluka MSP fundamentalna promena u međunarodnom poimanju suvereniteta

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. avgust 2010.

Griboski: Odluka MSP fundamentalna promena u međunarodnom poimanju suvereniteta, granica i sistema država

Povodom podnošenja nacrta rezolucije Srbije Generalnoj skupštini UN u vezi sa kosovskim pitanjem, govori predsednik vašingtonskog Instituta za verska pitanja i javnu politiku, DŽozef Griboski.

Griboski: “Odluka Vlade Srbije da podnese rezuluciju o Kosovu Generalnoj skupštini UN, nakon savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde i, kako se navodi, nepotpune konsultacije sa EU i SAD, može da dovede u pitanje njen uspeh. U međuvremenu, mišljenje Međunarodnog suda pravde je pravno ojačalo jednu u suštini političku odluku o kosovskom pitanju i sada je posao Beograda otežan. Svakako da bi rezolucija Srbije bila efikasnija da je podneta u saglasnosti sa EU i SAD, tim više što širom sveta postoje zemlje koje izražavaju zabrinutost povodom proglašenja nezavisnosti Kosova. Međutim, mišljenje Međunarodnog suda pravde moglo bi da utiče na situaciju u Južnoj Osetiji, Abhaziji, Zapadnoj Sahari, Bliskom istoku, na aspiracije Mađara u Rumuniji, Baska u Španiji, itd. Mišljenjem suda sada imate fundamentalnu promenu u međunarodnom poimanju suvereniteta, granica i uopšte sistema država.”

Posle mišljenja Međunarodnog suda pravde, da li nazirete neke promene u stavovima SAD i Evropske unije?

Griboski:“U stavu SAD prema Kosovu skoro da nema nikakve razlike između administracija predsednika Obame i Buša. Dve administracije imaju daleko više zajedničkog nego što su američki glasači očekivali 2008. godine kada su glasali za predsednika. Jedan od tih zajedničkih aspekata je i Kosovo. SAD i dalje ostaju pri stavu da je Kosovo nezavisno i da ga Vašington kao takvog podržava.

Rusija, Kina, Indija i brojne druge zemlje izražavaju bojazan u pogledu svojih manjina, pošto je u mišljenju suda specifično navedeno ‘da Kosovo nije pravni presedan’ mada bi od sada svaka etnička zajednica po svom nahođenju mogla da proglasi nezavisnost. Mišljenje suda je za sada akademsko i intelektualno pitanje, ali je neizvesno šta budućnost donosi. Međutim, u pogledu Kosova, koje se smatra ‘jedinstvenim slučajem’, ne treba očekivati neke značajnije promene.”

Srbija tvrdi da je neophodno nastaviti pregovore o Kosovu da bi se postiglo prihvatljivo rešenje i za Beograd i za Prištinu?

Griboski: “Mislim da je važno da Srbija i Kosovo započnu direktne razgovore i da se između ostalog razmotre ekonomska i bezbednosna pitanja, stanje ljudskih i verskih prava i drugo. Međutim, te razgovore je trebalo održati pre proglašenja nezavisnosti. Drugim rečima, proglašenjem nezavisnosti Kosovo je stavilo status pre standarda, i time se sada našlo pod pritiskom međunarodne zajednice da reši pitanja koja nisu bila rešena pre nezavisnosti.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner