Хроника

Џозеф Грибоски: Одлука МСП фундаментална промена у међународном поимању суверенитета

Штампа
уторак, 03. август 2010.

Грибоски: Одлука МСП фундаментална промена у међународном поимању суверенитета, граница и система држава

Поводом подношења нацрта резолуције Србије Генералној скупштини УН у вези са косовским питањем, говори председник вашингтонског Института за верска питања и јавну политику, Џозеф Грибоски.

Грибоски: “Одлука Владе Србије да поднесе резулуцију о Косову Генералној скупштини УН, након саветодавног мишљења Међународног суда правде и, како се наводи, непотпуне консултације са ЕУ и САД, може да доведе у питање њен успех. У међувремену, мишљење Међународног суда правде је правно ојачало једну у суштини политичку одлуку о косовском питању и сада је посао Београда отежан. Свакако да би резолуција Србије била ефикаснија да је поднета у сагласности са ЕУ и САД, тим више што широм света постоје земље које изражавају забринутост поводом проглашења независности Косова. Међутим, мишљење Међународног суда правде могло би да утиче на ситуацију у Јужној Осетији, Абхазији, Западној Сахари, Блиском истоку, на аспирације Мађара у Румунији, Баска у Шпанији, итд. Мишљењем суда сада имате фундаменталну промену у међународном поимању суверенитета, граница и уопште система држава.”

После мишљења Међународног суда правде, да ли назирете неке промене у ставовима САД и Европске уније?

Грибоски:“У ставу САД према Косову скоро да нема никакве разлике између администрација председника Обаме и Буша. Две администрације имају далеко више заједничког него што су амерички гласачи очекивали 2008. године када су гласали за председника. Један од тих заједничких аспеката је и Косово. САД и даље остају при ставу да је Косово независно и да га Вашингтон као таквог подржава.

Русија, Кина, Индија и бројне друге земље изражавају бојазан у погледу својих мањина, пошто је у мишљењу суда специфично наведено ‘да Косово није правни преседан’ мада би од сада свака етничка заједница по свом нахођењу могла да прогласи независност. Мишљење суда је за сада академско и интелектуално питање, али је неизвесно шта будућност доноси. Међутим, у погледу Косова, које се сматра ‘јединственим случајем’, не треба очекивати неке значајније промене.”

Србија тврди да је неопходно наставити преговоре о Косову да би се постигло прихватљиво решење и за Београд и за Приштину?

Грибоски: “Мислим да је важно да Србија и Косово започну директне разговоре и да се између осталог размотре економска и безбедносна питања, стање људских и верских права и друго. Међутим, те разговоре је требало одржати пре проглашења независности. Другим речима, проглашењем независности Косово је ставило статус пре стандарда, и тиме се сада нашло под притиском међународне заједнице да реши питања која нису била решена пре независности.

(VOA)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]