Хроника

Џозеф Стиглиц критикује ММФ

Штампа
среда, 10. децембар 2008.

Европа ће више осетити последице кризе него САД, сматра амерички нобеловац Џозеф Стиглиц и додаје да несклад између деловања САД и ММФ-а доприноси економској кризи. Земље које су ушле у "стенд бај" аранжман са ММФ-ом нису имале велику корист од тога, каже Стиглиц.

Амерички економиста и добитник Нобелове награде за економију Џозеф Стиглиц оценио је да ће и регион у коме се налази Србија бити погођен финансијском кризом, јер зависи од Европе, која ће претрпети још веће последице кризе него САД.

Неке државе ће бити директно погођене на трговинском нивоу, дуге због пада цена сировина, а многе и кроз глобална финансијска тржишта, указао је Стиглиц, на предавању "Глобална економска криза са прогнозом утицаја на Балкан", поводом обележавања 10 година рада компаније "Делта Ђенерали".

Амерички економиста је истакао да ће презадужене земље бити више погођене јер морају да узимају новац по вишим каматама, као и земље са већим дефицитом.

"Ова криза почела је у центру, односно у САД, али ће периферија бити највише погођена, јер ће трпети извоз и стране директне инвестиције", објаснио је добитник Нобелове награде за економију.

Стиглиц је истакао да су узроци кризе то што су у САД охрабривани они који су на кратке стазе преузимали велике ризике, односно кредити су узимани на недовољно транспарентан начин, тако да банке нису знале своје билансно стање.

Амерички економиста изјавио је да генерално гледано земље које су ушле у "стенд бај" аранжман са ММФ-ом нису имале велику корист од тога.

Стиглиц је у разговору са новинарима у Београду истакао да је ММФ тражио од земаља у развоју да се централне банке фокусирају само на инфлацију, тако да нису бринуле о финансијској стабилности.

Амерички економиста сматра да глобалној кризи доприносе различити концепти САД и ММФ-а.

"У САД се тежи ка смањењу каматних стопа, док ММФ жели да се каматне стопе повећају, а трошкови смање", објаснио је Стиглиц.

Стиглиц је оценио да је проблем и то што деловање ММФ-а превише одражава мишљење "Вол стрита" односно финансијског сектора, што није нужно добро за остатак економије.

Нобеловац је истакaо да се амерички финансијски систем није показао као успешан у управљању ризиком, што је имало дубоке спољне ефекте на привреду широм света.

Део проблема представља недостатак глобалних регулатива за финансијски сектор, сматра Стиглиц и истиче да мора да постоји глобални одговор на кризу.

(PTC)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]