субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Едита Тахири: Србија полако прихвата реалност, дипломе уз међународни печат
Хроника

Едита Тахири: Србија полако прихвата реалност, дипломе уз међународни печат

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2011.

Шефица приштинског преговарачког тима Едита Тахири изјавила је да очекује да ће коначни договор око признавања факултетских диплома бити постигнут у следећој рунди разговора Београда и Приштине, који она очекује око 20. јула.

У изјави за Танјуг Тахири је рекла да ће се крајем јула у Бриселу разговарати о питањима слободне трговине, телекомуникација и електричне енергије. Тахири тврди да су се обе стране сложиле да процес признавања диплома води и надгледа међународна институција, за коју обе стране буду сматрале да је одговарајући избор за тај посао.

"Листу међународних институција испоставиће представник Европске Уније у дијалогу Роберт Купер током следеће рунде преговора у Бриселу. Зато нас је замолио да будемо стрпљиви, али очекујем да ћемо у шестој рунди имати и овај споразум. Важно је да се обе стране сложе која би институција водила тај посао", каже Тахири.

Она је најавила и да ће, осим компликованих питања као што су телекомуникације и електрична енергија, око којих постоје највећа неслагања, у наредној рунди бити отворено и питање слободне трговине.

"Као што је познато, Србија може да извози на Косово, док Косово нема реципрочна права. Очекујем да ће у шестој рунди бити речи о начину на који би та асиметрија могла да се реши. О осталим отвореним питањима разговараће се у августу и септембру", рекла је Тахири.

Када је у питању културно наслеђе, Тахири сматра да је та тема већ отворена кроз разговор о штети која је нанета културним и верским објектима током рата, као и о заштити светиња на Косову. Тахири тврди да питање спора око назива које ће српске светиње на Косову носити, а који се води пред Унеском, није тема дијалога Београда и Приштине.

За Приштину, како каже Тахири, није кључно да ли ће се те светиње називати косовским средњовековним или српским и они ће прихватити свако решење које предложе међународне институције. Она, међутим, остаје при ставу да су српске цркве на Косову део косовског културног наслеђа.

"Већина становника на Косову су Албанци, али ми имамо три религије, католичку, православну и ислам. Желим да истакнем да ми православне светиње сматрамо косовским културним наслеђем, а наша је политика заштита и промоција комплетног културног наслеђа на Косову", објаснила је Тахири.

Што се тиче политике Приштине поводом српских цркава на Косову, она је у оквирима Ахтисаријевог плана, додала је Тахири. Шефица приштинског тима најавила је и да ће данас или најкасније сутра Европска унија проследити коначне верзије договора постигнутих током пете рунде преговора, а који се тичу слободе кретање, таблица и личних карата.

На питање да ли је пета рунда корак ка признању независности, као што се тврди у делу српске јавности, или потчињавање косовског тима српским интересима, као што тврди опозиција у Приштини, Тахири је рекла да је ближе првој опцији.

"И Београд и Приштина су показали да поштују европске вредности када су у питању добросуседски односи и то је за обе стране нови корак у правцу чланства у ЕУ. Све што је договорено и што омогућава слободу кретања, говори да српска страна полако прихвата реалност и да се креће ка признању независности. За пуно признање, међутим, недостаје још много", закључује Тахири.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер