четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ефектива: Због крађе пошиљки, драстично поскупели трошкови транспорта робе за Србију
Хроника

Ефектива: Због крађе пошиљки, драстично поскупели трошкови транспорта робе за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јул 2020.

 Грађани Србије робу преко АлиЕxпресс-а могу да купују уз вишеструко увећане трошкове транспорта, што је резултат, како тврди организација потрошача "Ефектива", крађа пошиљака мале вредности које су се у протеклом периоду дешавале у нашој земљи.

Термос шољу од 8,77 долара, наручену преко АлиЕxпресс-а, грађанин Србије платиће тачно 150,84 долара, јер трошкови транспорта од Кине до Србије коштају 142,07 долара.

Ову рачуницу приказала је организација потрошача “Ефектива” тврдећи да због крађа пошиљака малих вредности, које из Кине на овај начин стижу у Србију, за наше грађане више нема могућности бесплатне испоруке. Штавише – да нам се зарачунавају високи трошкови доставе, који, у случају куповине јефтинијих артикала вишеструко премашују цену робе.

Како тврде у “Ефективи”, мале поштанске пошиљке почеле су масовно да се краду у Србији, пре него што стигну до крајњег купца.

Трагом ових навода, Нова.рс је питања послала и јавном предузећу “Поште Србије”. Одговор до момента објаве овог текста – нисмо добили.

Незванично – простор за злоупотребу у овој области постоји управо код тих малих пошиљака.

“Пошиљке које се из иностранства у Србију шаљу бесплатно, као „free shiping“, имају најнижи безбедносни ниво”, наводи извор Нова.рс упућен у законодавство и проблематику токова поштанског саобраћаја у нашој земљи.

Оне у Србију стижу као обичне међународне пошиљке, и о њима нема евиденције, оне се не прате, за њих нема такозваног “tracking-а”.

“Колико је тога послато, није познато, јер нема евиденције. То знају само они који су наручили и Кинези, који могу да тврде да су послали. То су једине две чињенице које могу да се установе”, наводи саговорник Нова.рс.

Простор за злоупотребе, тиме – постоји. Али, у коликом обиму – непозаница је.

А, како те крађе функционишу, Ефектива је већ објавила на друштвеним мрежама.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер