Хроника

Ефраим Зуроф: У Сребреници није почињен геноцид, већ ратни злочин

Штампа
четвртак, 22. мај 2025.

 БЕОГРАД - Нестрпљиво чекамо завршетак Меморијалног центра Старо сајмиште, који ће бити одличан алат да можемо да одржавамо предавања како домаћем становништву тако и гостима о злочинима које су починиле усташе, изјавио је данас изралески историчар Холокауста и директор Центра "Симон Визентал" Ефраим Зуроф.

Он је за ТВ Прва одговарајући на питање како гледа на речи председника Србије Александра Вучића који је након састанка са њим написао да је Зуроф неуморни борац за истину и правду, рекао да је јако ганут том похвалом.

Захвалан је, како каже, Богу, што је могао да приведе правди злочинце.

Говорећи о састанку Вучића и Зурофа почасни конзул Србије у Израелу Александар Николић је гостујуући у истој емисији рекао да је сусрет са једне стране био дирљив а са друге стране, врло прагматичан са темама које су пред нама, односно пројектима који су започети и разматрању њихових фаза.

Ту се мисли на даље умрежавање субјеката који се баве научно-истраживачким радом, али и образовним.

Једна од њих је свакако учешће на семинарима међународних школа и Јад Вашема, али и пројекат Меморијалног комплекса Старо сајмиште, који би требало да буде довршен и дограђен.

"Председник Републике Александар Вучић изузетно поштује и цени улогу доктора Зурофа у чињеници да је он међународно гледано онај спољни зид на који не може да се удари, па чак и ако се удари не може да се продре. Његова компетенција, његов међународни реноме је такав да нас штити од спољних фактора, а некада чак и од нас самих", рекао је он.

Зуроф је говорећи о највећим изазовима у откривању нациста навео да постоји мањак политичке воље многих земаља у довођењу ових људи пред лице правде.

"Без политичке воље никада неће бити никакве правде и то видимо сваки пут изнова и изнова. И сада се суочавамо са ситуацијом у којој многе земље мењају наратив Холокауста. Оне не негирају да се он догодио, већ само све злочине приписују Немцима, а заборављају на сопствене припаднике народа који су били међу кључним убицама", рекао је он.

Објашњавајући како се данас тумачи реч геноцид истакао је да било која земља која доживи трагедију жели да тврди да је трагедија коју је доживела геноцид.

"Зато што је геноцид златни стандард трагедије. Они желе да прикупе симпатије, подршку, помоћ и тако даље. Даћу вам један пример, причу о Сребреници. Шта је дефиниција геноцида? Ја то судим по три "И". Први је интенција или намера, други је имплементација или спровођење и трећи импликације. Било је 33.000 људи у Сребреници. Од тих 33.000, отприлике 27.000 је отишло кућама, није повређено, није им учињено зло. Стари људи, деца, жене, сви људи који нису били укључени у борбене дејства, сви су отишли кући. Зар је то геноцид? То није геноцид, то је злочин. То је ратни злочин", оценио је он.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]