петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Египат: Војска признала да је спроводила "тестове невиности" над демонстранткињама
Хроника

Египат: Војска признала да је спроводила "тестове невиности" над демонстранткињама

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2011.

Египатска војна власт признала је да је спроводила такозване „тестове невиности” на женским демонстрантима, изнела је у објављеном извештају организација за заштиту људских права Амнести интернешенал.

Амнести је навео да је генерал-мајор Абдел Фатах ал-Сиси, члан војног савета који управља Египтом, оправдао те тестове као начин да се заштите војници од евентуалних оптужби за силовање.

То је први пут да је египатска војска признала спровођење те веома критиковане праксе, истиче Амнести и додаје да је Ал-Сиси рекао да војска убудуће неће спроводити сличне тестове.

Наводи о „тестовима невиности” први пут су се у јавности појавили после скупа 9. марта на каирском Тргу Тахрир, који се претворио у насилан када су полицајци у цивилу напали демонстранте, а војска оружано интервенисала да би рашчистила трг.

Амнести је дошао до информација да је 18 притворених демонстранткиња после немира било приморано на „тестове невиности”.

„Подвргавање жена тако понижавајућим процедурама, у нади да ће се показати да оне нису силоване у притвору нема смисла, и није ништа друго до тортура”, рекао је генерални секретар Амнестија, Салил Шети у саопштењу издатом после састанка са војним саветом.

Он је поручио да влада треба да обештети жртве, што би укључивало и медицинску и психолошку помоћ, као и да им се извини.

Осамнаестодневна масовна народна побуна у Египту окончала се средином фебруара, када је са власти свргнут председник Хосни Мубарак, а управу над земљом преузео војни савет.

Војска је од тада спречавала све мирне протесте, а критичари указују да није успела да поново успостави безбедност на улицама и започне озбиљни национални политички дијалог.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер