четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Египатске демонстрације и цена нафте
Хроника

Египатске демонстрације и цена нафте

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. фебруар 2011.

Цене нафте нису се много мењале у уторак, док су инвеситори ишчекивали крај најмасовнијих до сада демонстрација против египатске владе. Међутим, цена црног злата непрестано расте од избијања демонстрација у Каиру, прошле недеље.

Египат се не убраја у велике произвођаче, али кроз Суецки канал свакодневно пролазе танкери са готово два милиона барела нафте.

Посредник у трговини нафтом, Тим Џенингс, каже да би поремећаји на том месту изазвали озбиљне последице.

"Мислим да је кључан краткорочни ризик, ако би дошло до неког поремећаја у танкерском саобраћају кроз Суецки канал, јер га Сједињене Државе сматрају за уско грло у дистрибуцији и снабдевању нафтом", каже Џенингс.

Забринутост због немира у Египту изазвала је нагли скок цена нафте прошле недеље. У понедељак, барел сирове нафте продавао се за изнад 100 долара, први пут од септембра 2008.
Али посредник Ајра Екстајн за то окривљује наслове у медијима, а не повећану потражњу.

"Званичне бројке од прошле недеље показују неочекивани раст залиха бензина и сирове нафте на тржишту. Прошле среде цене су биле најниже у протеклих осам недеља. Било је флуктуација, али цене су падале све до избијања немира у Египту", каже Екстајн.
Иако се сада очекује раст цена многи кажу да је затварање Суецког канала мало вероватно јер Египат зависи од тих прихода. Али Екстајн каже да нико није сигуран у то.
"Да ли ће затворити Суец? Не знам. Али ако га затворе то ће бити проблем, јер пут око Африке до Америке траје 10 дана дуже, а до Европе чак 18. Био би то велики поремећај", каже Екстајн.

Још већи страх влада од могућег ширења немира на нафтом богате земље у Персијском заливу. Економисти кажу да би то могло тешко да погоди нејаки опоравак светске привреде, ако би потрошачи почели да штеде другде да би плаћали више цене горива.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер