четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Експерти УН предвиђају нови талас светске прехрамбене кризе
Хроника

Експерти УН предвиђају нови талас светске прехрамбене кризе

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. новембар 2010.

Раст цена намирница у свету може да доведе до новог таласа прехрамбене кризе, закључак је експерата УН који прате ситуацију на светским тржиштима пољопривредне продукције.

Буквално пре две године човечанство се већ суочило са сличним проблемом. Тада је то било везано са последицама светске финансијске кризе. Сада је своју улогу одиграо климатски фактор: суша у Русији, Казахстану и у Украјини, поплаве у Западној Европи и Цетралној Азији. Између осталог, временске аномалије имале су 2010. глобални карактер. Одатле раст цена скоро свих основних намирница. Човечанство које се још није опоравило од последица велике рецесије, поново осећа на себи ако не дах глади, то перспективу недовољне ситости. И овај проблем, по мишљењу експерата прехрамбене и пољоприведне организације УН дотаћи ће у једнакој мери и богате и сиромашне државе.

Стручњаци у првом реду говоре о дефициту пшенице. Заиста, неродица у Русији, Украјини и Казахстану, где се производи до 26% житарица у свету, подигла је цену овог производа за 50%. Ипак прорачуни показују да је сакупљен род довољан за унутрашње потребе и да ће преостати и за извоз. Како сматрају руски стручњаци, све зависи од приноса наредне године. Ако она буде добра, тенденција скока цена ће се зауставити. Ево шта је рекао за Глас Русије потпредседник Руске пољопривредне академије Владимир Фисинин.

„И пре тога смо имали године када су били добијени ниски приноси. Што се тиче Русије, принос добијен у страшној сушној години сасвим је довољан са прелазним остатком да земља има храну.“

Владимир Фисинин сматра закључке експерата УН превише песимистичним. У условима када у свету од недовољне ухрањености пати око милијарду људи, једини излаз је прихватање светског програма финасирања пољоприведе у разним земаљама. По прорачунима ФАО, неопходно је бар 209 милијарди долара годишње. У томе Фисинин види задатак предстојећег самита двадесеторице у Јужној Кореји.

Други руски економиста, Михаил Хазин, слаже се да све зависи од приноса наредне године. Али он види и други разлог скока цена на храну. То је бекство од доларских актива, изазвано одлуком Федералног резервног система САД да увећа емисију америчке валуте.

„Сви беже од доларских актива и то у реалне вредности. А то је злато, нафта, метали и храна. Из тог разлога цене намирница расту. Ефекат решења Федералних резерви највероватније ће бити кратак и неуспешан.“

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер