четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Елиот Енгел: Трампова администрација је превише оштра према Косову
Хроника

Елиот Енгел: Трампова администрација је превише оштра према Косову

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. март 2020.

 Амерички конгресмен и један од најутицајнијих албанских лобиста у Вашингтону, Елиот Енгел, сагласан је да постоји више разлога због којих Приштина треба да укине таксе на производе из Србије и БиХ, али сматра да су САД економским санкцијама због неукидања те мере допринеле политичкој кризи на Косову.

Први разлог због којег Приштина треба да укине таксе је то што та мера "подрива могућност постизања споразума о нормализацији односа", каже Енгел.

У изјави коју преноси приштинска Коха, Енгел, који је и председавајући Спољнополитичког одбора Представничког дома Америчког конгреса, каже да је поносан што је партнер свих приштинских влада и не навија за неку од страна на Косову.

Сматра, међутим, да је тактика актуелног америчког председника Доналда Трампа према Приштини "превише оштра".

Уместо да подрже нову владу, која се суочила са пандемијом, да попуни редове својих агенција и наметне интерне процедуре, САД су допринеле политичкој кризи у Приштини због таксе уведене Србији

Трампова администрација је, додао је, применила економске санкције због неукидање такси "само неколико недеља након што је Куртијева влада преузела власт".

"Уместо да подрже нову владу, која се суочила са пандемијом, да попуни редове својих агенција и наметне интерне процедуре, САД су допринеле политичкој кризи у Приштини због таксе уведене Србији", навео је амерички конгресмен.

За њега су таксе легитимно средство, како каже, "суверене државе".

Сматра да су САД требало стрпљиво да сарађују са сада одлазећом приштинском владом и да је овако строги приступ према, како каже, "младој демократији", лош, а притисак који се због тога врши на Приштину "изузетно неуравнотежен".

Уз опаску да "нешто није у реду са америчком политиком", Енгел каже да би она требало да буде избалансирана према Београду и Приштини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер