Хроника

Емануел Макрон: Председник Вучић сјајно ради свој посао, али инвестиције у Србији нису европске, већ руске и кинеске

Штампа
недеља, 16. фебруар 2020.

Француски председник Макрон оценио је да преговори о чланству не треба да буду једина политика Европске уније према Балкану и да то није обавезно најбољи начин за јачање европског утицаја у региону, јавља Радио-телевизија Србије.

Говорећи на безбедносној конференцији у Минхену, Макрон је рекао да подржава стратешки циљ чврстог повезивања Западног Балкана са Европом, али је поставио питање да ли је отварање преговора о чланству добар начин да се оствари тај циљ.

"Узмите за пример Србију. Председник Вучић сјајно ради свој посао, имам много поштовања за њега јер је показао вођство у својој земљи, али инвестиције које видите тамо нису европске, већ руске и кинеске. Лепо је отварати преговарачка поглавља, али то не мења живот људи", истакао је Макрон.

Председник Француске је оценио да ЕУ мора да буде кредибилна и инвестира више у области културе, образовања, инфраструктуре, много више него до сада.

Макрон је нагласио да Србија већ пет година отвара преговарачка поглавља и упозорио да ће за две године "људи рећи како је време да Србија уђе у ЕУ, јер већ почиње да губи стрпљење, и то с правом".

"А у међувремену смо инвестиције препустили другима," додао је Макрон.

Он је поручио да ЕУ мора да инвестира много више него до сада у инфраструктуру, културу, знање језика, ако жели да "усидри" Балкан у Европу и нагласио да Француска већ мења политику у том правцу.

"Уместо већег инвестирања имамо лицемерно отварање поглавља, јер сви они који траже отварање преговора са Северном Македонијом и Албанијом у исто време тврде да ове земље немају никакве шансе да се придруже у следећих 10 или 15 година. То није разумна политика већ колективна хипокризија", оценио је Макрон.

Други проблем Европе је што је проширење прогласила за једину политику према суседству, истакао је француски председник.

"Европа од 27 чланица не функционише, споро напредујемо, одлуке консензусом у многим областима отежавају ствари.

Мислите да ће бити боље са 32 или 33 чланице? Сви кажу да нам треба заједничка спољна политика. Мислите да ће проширење помоћи у томе, у односу рецимо на Русију и Турску", упитао је Макрон.

Он је критиковао је земље чланице које траже наставак проширења, а у исто време одбијају већи заједнички буџет ЕУ.

"На све већи комад хлеба хоћемо да намажемо исту количину путера. То је немогуће. Неки виде Европу искључиво као велико тржиште које се шири, а не као политичку силу", рекао је Макрон.

Оценио је да политичка сила мора да има колективне ставове и минимум "хомегоности и конвергенције" – да на одговоран начин води политику према суседима, која, како је додао, не мора обавезно и одмах да буде проширење.

"То је оно што треба променити", закључио је Макрон у дебати на Минхенској конференцији о безбедности.

(РТС, Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]