петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ен Јунитас: Питам се да ли ће ово стварно бити крај економије какву познајемо
Хроника

Ен Јунитас: Питам се да ли ће ово стварно бити крај економије какву познајемо

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. август 2011.

Индекси на америчкој берзи данас су поново пали, али су губици били мањи у односу на јучерашње. Претходно су, због страховања у погледу економске ситуације у Сједињеним Државам и ширења дужничке кризе у Европи, на вредности изгубиле и акције на азијским и европским тржиштима.

Берзе широм света су још једну турбулентну седмицу окончале губицима, због све већег страховања инвеститора у погледу могуће нове рецесије у највећим економијама и стабилности европског банкарског система.

“Питам се да ли ће ово стварно бити крај економије, какву познајемо”, каже инвеститор Ен Јунитас.

Забринутост инвеститора деле пролазници и запослени на Вол Стриту.

“Много сам забринута. Како ћемо се пензионисати, шта ће се догодити са мојим пензионим планом, шта ће моја деца да наследе, да ли ћу бити у могућности да платим њихово школовање на колеџу, да ли ће моћи да добију неку стипендију”, наводи Тања Куторски, која ради на Њујоршкој берзи.

Након јучерашњег великог пада кључних индекса на њујоршкој берзи, данас је слична ситуација била на азијским тржиштима. Јапански Никеи пао је за 2,5 одсто, хонгконгшки Ханг Сенг за 3,1, а јужнокорејски Коспи за чак 6, 2 одсто.

“Тренутно се налазимо у негативном циклусу. Тако да, када изађе сунце, од Азије до Европе а затим до Америке, свако тржиште утиче на друга у том циклусу. Кључно је видети ко ће први изађи из њега. Прошле недеље то су била азијско-пацифичка тржишта, нарочито кинеско”, истиче Ју Шао, инвестициони стратег.

Акције на европским берзама такође су изгубиле на вредности. Лондонски кључни индекс пао је за један одсто, париски 1,9 а франкфуртски за 2,2 одсто.

"Светска економија је знатно успорила, али је рецесија за сада далеко барем када је реч о Европи и Азији. У Сједињеним Државама је другачија ситуација, јер постоје огромни економски проблеми и могло би да буде рецесије. Нико међутим тренутно не зна шта ће се догодити, тако да су тржишта слаба зато што смо исувише нервозни”, каже трговац на берзи у Франкфурту Оливер Рот.

Све већи број инвеститора сигурност тражи у злату, чија је цена данас достигла нови рекорд, више од 1880 долара за унцу. Купује се и швајцарски франак, чија вредност је порасла у односу на 16 главних валута. Вредност долара поново је пак пала у односу на еуро и јен.

И док обични грађани страхују за своју будућност, финансијски саветници најбогатијих људи у свету саопштили су да неки од њихових главних клијената зарађују новац у овој кризи, захваљујући сложенијим инвестицијама, које су ван дохвата просечних инвеститора.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер