уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ентони Годфри: САД подржавају Србију на путу ка ЕУ и напоре да се успостави мини Шенген
Хроника

Ентони Годфри: САД подржавају Србију на путу ка ЕУ и напоре да се успостави мини Шенген

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. април 2021.

 Амерички амбасадор у Београду Ентони Годфри изјавио је да Сједињене Америчке Државе продубљују посвећеност Србији која је у време пандемије показала да је добар пријатељ Америке и Балкана.

Он је на конференцији за новинаре у Скупштини Србије, уочи конференције „Годину дана касније: Српско-амерички односи у време короне“, подсетио да је Србија организовала специјалне летове за америчке држављане, донирала заштитну опрему и приборе за тестирање и дистрибуирала вакцине.

Годфри је навео да УСАИД обележава 20 година партнерства са Србијом и да је током пандемије обезбедио робу и услуге у вредности од 4,3 милиона долара за помоћ Србији.

Подсећајући на споразум који је потписао са министром финансија Синишом Малим о подстицању инвестиција, чиме су створени услови за почетак активности америчке Међународне развојне корпорације (ДФЦ), рекао је да сада та Компанија са српским Министарством финансија ради на пакету зајмова и банкарских гаранција у вредности од милијарду долара подршке малим и средњим предузећима у Србији током пандемије.

Такође је навео и споразум са Министарством просвете, науке и технолошког развоја о наставку научног и технолошког партнерства за наредних 10 година.

Годфри је истакао да је посебно поносан што се са Министарством рударства и енергетике ради на даљем развоју могућости за инвестирање у сфери рударства, обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности.

Он је рекао да је велики оптимиста по питању будућности српско-америчког партнерства.

Потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић оценила је да Србија и САД треба да имају стратешки споразум о сарадњи.

Истакла је да су односи Србије и САД од огромног значаја за нашу земљу и да их треба још додатно продубити.

„У време пандемије коронавируса, односно у време кризе, највише се виде пријатељи“, рекла је Михајловић и додала да су САД пријатељ Србији, као што је Србија пријатељ САД.

Она је подсетила на Вашингтонски споразум, изградњу Моравског коридора, Меморандум о инфраструктури и поновно успостављење летова између Београда и Њујорка.

Америка подржава Србију на путу ка ЕУ

Амерички амбасадор Ентони Годрфи изјавио је данас да САД подржавају Србију на њеном путу ка Европској унији (ЕУ), као и да је од кључне важности решавање тешких политичких питања која одлажу напредак у приступним преговорима.

„Председник Џозеф Баједен и његова админстрација су посвећени томе да раде блиско са Бриселом на свим питањима. Она нису лака и неће се решити сутра“, рекао је Годфри на конференцији: Годину дана касније, српско-амерички односи пред изазазовима ковида-19.

Он је нагласио да је Србија „економски, географски и културно део европске породице и надамо се  да ће наћи своје место у ЕУ“.

Говорећи о сарадњи у региону и економији, он је навео да Америка подржава напоре Србије да се успостави мини Шенген.

Он је навео да су билатерлни односи Србије и Америке много више од показане добре заједничке борбе против короне.

„Влада Србије је препознала кључну важност да добије вакцине из различитих извора. Србија је делила вакцине са својим регионом јер је заиста важно да грађани региона буду заштићени како би грађани Србије били заштићени“, рекао је Гдфри.

Како је навео, Србија је „импресионирала са економском отпорношћу у протеклих годину дана“, кад је била „најбоља у Европи“.

„То све је производ мудрих одлука током неколико година које су одржале буџет у једном балансу и стабилне цене. То је дозволило влади Србије да убризга неопходна средства у економију, да сачува радна места и да допринесе томе да буџет и даље ради“, рекао је Годфри.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер