Хроника

Есад Џуџевић: Нисмо очекивали овакву хистерију због спомен-плоче Аћифу Хаџиахметовићу

Штампа
четвртак, 09. август 2012.

Нови Пазар - Реакција на постављање табле Аћифу Хаџиахметовићу показује да се Бошњацима још оспорава право на њихов идентитет, историју и културу, каже Есад Џуџевић.

Председник Бошњачког националног већа је тај потез назвао "хистеријом".

"Ми смо очекивали реакцију, али не овакву хистерију. Она показује да је била исправна процена из Бошњачке резолуције од 1. марта ове године да се у овој држави Бошњацима још оспорава право на њихов идентитет, историју и културу", рекао је Џуџевић.

Он је истакао да би доношењем одлуке о скидању спомен табле Аћифу Хаџиахметовићу држава на себе преузела одговорност за све што би могло да се догоди после тога.

Џуџевић је додао да ће Бошњачко национално веће и у том случају наставити са постављањем двадесетак спомен табли на кућама и објектима у којима су живеле личности које, како је рекао "представљају хиљадугодишњу историју Бошњака".

"Ту историју у 21. веку неће писати ни Александар Вучић, ни Ивица Дачић, нити било ко из САНУ. Своју историју ће писати Бошњаци и они ће успоставити онај систем вредности за који сматрају да је за њих релевантан и важан", поручио је Џуџевић.

Он је истакао да је БНВ у том контексту покренуло судски поступак за рехабилитацију Аћифа Хаџиахметовића, како би се пресудом утврдила истина о неким, како је рекао, контраверзним периодима његовог живота.

Посланик на листи СНС и председник Бошњачке народне странке Мујо Муковић рекао је раније данас да Влада Србије треба да утврди исте мере оцењивања поступака појединаца током Другог светског рата до окончања судског поступка рехабилитације.

Аћифа Хаџиахметовића (1887-1944), у народу познатог као Аћиф-ефендија, у априлу 1941. године, команда немачке окупационе војске је поставила на челну функцију у Новом Пазару.

Када су Нови Пазар ослободили партизани, Хаџиахметовић је, заједно са неколико стотина својих истомишњеника и сарадника, због сарадње са окупаторима, стрељан 21. јануара 1945.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]