Хроника

ЕУ није постигла договор о упућивању мисије у Београд

Штампа
уторак, 24. фебруар 2009.

Брисел, Београд -- Савет министара ЕУ није донео одлуку да ли ће упутити специјалну мисију у Београд која треба да утврди ниво сарадње Србије с Хашким трибуналом.

И док министар спољних послова Србије Вук Јеремић истиче да позив још важи, његов колега министар спољних послова Чешке Карел Шварценберг сматра да мисија не представља "најсрећније решење" и да не може да гарантује какав ће бити њен учинак.

Како је најављено, министри европске двадесетседморице поново ће о слању мисије разговарати на самиту у марту. "Можда би чланови мисије стекли веома повољне утиске о Србији, али морамо имати на уму да коначну одлуку о пуној сарадњи Србије с Хашким трибуналом доноси Брамерц. Ја бих рекао да слање мисије чак може имати супротан учинак и зато темељито морамо још о томе размислити", рекао је Шварценберг.

Европски комесар за проширење Уније Оли Рен рекао је да је на самиту који је јуче одржан у Бриселу посебно наглашена потреба рада на безвизном режиму за грађане региона. "Постоји принцип да свака земља по одређеним правилима аплицира, а ситуацију ћемо оценити на пролеће. Већ за неколико месеци надам се да ћемо ову годину учинити годином путовања без виза за многе грађане западног Балкана. Знам колико је то важно за људе у региону и верујем да ће њихове владе учинити све како би достигле овај значајан циљ", казао је Рен.

Шеф француске дипломатије Бернар Кушнер оценио је да процес европских интеграција Србије добро напредује, али да за додатни напредак постоји блокада неких европских земаља јер Ратко Младић није ухапшен. На констатацију да није прошла идеја да Европске унија у Београд пошаље мисију и увери се шта Србија чини у сарадњи с Трибуналом, Кушнер је рекао да је тужилац Брамерц задовољан сарадњом Србије с Хашким трибуналом и да ће он сачинити нови извештај.

Председник Кипра Димитрис Христофијас каже да Европска унија треба правично да се постави према Србији у вези са применом Споразума о стабилизацији и придруживању. Он верује да ће ускоро доћи до визне либерализације за путовања грађана Србије у Европу. "Верујем у стабилност и развој Балкана када се државе тог региона нађу у Европској унији и Кипар ће доследно поштовати жељу грађана Србије да се прикључе европској породици народа", рекао је Христофијас у Београду. Он је учествовао на трибини "Односи Кипра и Србије: Поглед у будућност", која је одржана на Факултету политичких наука у Београду.  

Председник Националног савета за сарадњу са Хашким трибуналом Расим Љајић каже да се нада да ће Србија, уз активност служби које раде на хапшењу Ратка Младића и Горана Хаџића, и свеукупну атмосферу која је створена, успети сама да заврши “ову причу”. Љајић је рекао да се Акционом тиму први пут јављају људи који кажу да их не занимају никакве награде, већ да желе да се сарадња Србије са Хашким трибуналом што пре оконча. "Сада нам се, први пут, јављају људи који кажу да их уопште не занимају никакве паре и награде, већ да су огорчени чињеницом да је цела земља талац једног човека, као и да су сви Младићеви ратни другови у Хагу, а он на слободи” казао је Љајић.

(Б92)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]